Companiile din Moldova care vor dezvolta medii prietenoase tinerilor la locul de muncă sunt susținute de CCI a RM

27 Iul. 2022, 11:06
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
27 Iul. 2022, 11:06 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Nouă companii din Republica Moldova vor dezvolta medii prietenoase tinerilor la locul de muncă. Companiile au fost prezentate în cadrul evenimentului „Inovație pe piața muncii – medii de lucru prietenoase, incluzive și cu șanse egale pentru tinerii absolvenți”.

La eveniment a participat și președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM), Sergiu Harea.

 „Companiile din Republica Moldova sunt într-o competiție acerbă cu cele din regiune, și nu doar, mai ales acum, după pandemie și declanșarea unui război în țara vecină. Noi, împreună cu UNFPA susținem companiile în implementarea politicilor prietenoase familiilor, iar acum, mai nou, venim și cu politici prietenoase tinerilor. Dezvoltarea devotamentului tinerilor față de companie crește compania, dar și economia țării. ”

Totodată, Sergiu Harea a apreciat implicarea membrilor CCI în promovarea politicilor prietenoase tinerilor la locul de muncă, menționând că instituția camerală va oferi suport pentru promovarea învățământului profesional tehnic.

Iată care sunt companiile care vor dezvolta medii prietenoase tinerilor la locul de muncă.

Pentru a veni în ajutorul mediului de afaceri în înțelegerea și dezvoltarea conceptului de loc de muncă prietenos tinerilor, angajații a nouă companii din Republica Moldova au beneficiat de un program de instruire specializat, în baza unui plan individual de formare. Participante la proiect au fost companiile

  • SA „Combinatul de Pâine” Bălți;
  • „Panilino” SRL;
  • „Codreanca” SRL;
  • SA „Rețelele Electrice de Distribuție Nord”;
  • „Artizana” SRL;
  • SA „Cupcini-Cristal”;
  • Fabrica de Zahăr;
  • „Moldtelecom”SA;
  • CET-NORD SA;
  • Moldretail Group SRL.

Realitatea Live

06 Oct. 2025, 17:58
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Oct. 2025, 17:58 // Actual //  Ursu Victor

Kievul ar trebui să aibă posibilitatea de a utiliza veniturile generate din activele înghețate ale Băncii Centrale a Rusiei nu doar pentru achiziția de armament, ci și pentru acoperirea deficitului bugetar, a declarat adjunctul ministrului ucrainean de finanțe, Oleksandr Kava, citat de Financial Times.

„Între statele europene discuțiile continuă, dar poziția Ucrainei este clară: trebuie să primim aceste fonduri care provin din activele rusești înghețate”, a afirmat Kava.

Declarațiile oficialului vin pe fondul divergențelor între capitalele europene. Cancelarul german Friedrich Merz a subliniat că aceste resurse ar trebui folosite strict pentru achiziționarea de armament, în timp ce Franța a cerut ca echipamentele cumpărate de Kiev să fie produse în Europa.

Ucraina, în schimb, insistă asupra unei flexibilități mai mari. „Avem nevoie de o anumită proporție. Este vital să acoperim deficitul bugetar, nu doar să finanțăm cheltuielile de securitate generate de război”, a punctat Kava.

Astfel, disputa rămâne deschisă între aliați: dacă banii proveniți din activele înghețate ale Rusiei vor merge exclusiv către industria de apărare sau vor fi utilizați și pentru stabilitatea financiară internă a Ucrainei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII