Se ieftinesc autorizațiile pentru transportul rutier de marfă. Au fost publicate noile prețuri

08 Dec. 2022, 12:48
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Dec. 2022, 12:48 // Actual //  MD Bani

Autorizațiile pentru transportul rutier de marfă vor fi mai ieftine, iar lista categoriilor de vehicule scutite de plata taxelor vamale va fi extinsă, anunță ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale Andrei Spînu. În acest sens a fost votată o hotărâre de guvern.

„Din cauza războiului din Ucraina lanțurile logistice de aprovizionare au fost modificate și respectiv, au crescut și prețurile la produse. Pentru a reduce costul de transport, am votat o hotărâre de guvern prin care am micșorat prețul autorizațiilor de transport. Acest fapt va face ca operatorii noștri de transport să fie mai competitivi.” scrie Andrei Spînu.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește-ne pe TELEGRAM!

Denumirea autorizației și prețurile modificate:

  • Autorizaţie multilaterală CEMT anuală, cu carnet de drum- 240 euro, preț vechi – 580 euro;
  • Autorizaţie multilaterală CEMT pe termen scurt, cu carnet de drum – 20 de euro, preț vechi – 50 euro;
  • Autorizație pentru transporturi rutiere internaționale de mărfuri: cu plata taxei rutiere pentru Ucraina, Belarus şi Ungaria; pentru produse uşor alterabile pentru Ucraina – 5 euro, preț vechi – 8 euro;
    ✔️ de tranzit pentru Austria (într-o direcţie); fără plata taxei rutiere pentru Belarus şi Ucraina-5 euro, preț vechi- 12 euro;
    ✔️ fără plata taxei rutiere pentru Ungaria; universală multiplă (pentru o cursă); pentru toate statele, cu excepţia Ucrainei şi Belarusului (pentru o cursă) – 5 euro, – fără plata taxei rutiere pentru Ungaria; universală multiplă (pentru o cursă)-5 euro, preț vechi- 24 euro;
    ✔️ universală multiplă eliberată de o ţară terţă tuturor statelor (pentru transportatori autohtoni) – 5 euro, preț vechi- 35 euro;
    ✔️ TRACECA; BSEC – 5 euro;
    ✔️ Federaţia Rusă – 5 euro.

Realitatea Live

07 Nov. 2025, 17:30
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
07 Nov. 2025, 17:30 // Slider //  Grîu Tatiana

Incaso, una dintre cele mai importante companii specializate în gestiunea creanțelor din Republica Moldova, a devenit membru cu drepturi depline al FENCA – Federația Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare a Creanțelor.

Prin această afiliere, clienții Incaso pot beneficia de soluții moderne și practici conforme cu standardele europene. Totodată, compania își reafirmă rolul de promotor al transparenței și inovației în domeniul gestionării datoriilor, contribuind la conturarea unor noi repere de profesionalism pentru întreaga industrie locală.

De ce contează această recunoaștere europeană?

– Clienții Incaso beneficiază de soluții digitale moderne pentru recuperarea creanțelor, aliniate la cele mai bune practici și standarde europene.

– Echipa Incaso este conectată la cele mai noi tendințe legislative și tehnologice, asigurând un management eficient, rapid și corect al dosarelor.

– Aderarea la FENCA garantează respectarea celor mai stricte criterii de etică profesională, oferind partenerilor siguranță și încredere.

– Apartenența la o rețea europeană extinsă facilitează identificarea celor mai bune răspunsuri la provocările actuale și ajută la anticiparea schimbărilor care pot influența mediul de afaceri în viitor.

„Suntem mândri să aducem expertiza europeană și accesul la cele mai avansate practici de colectare în beneficiul clienților noștri, dar și al economiei locale. Noua noastră calitate de membru FENCA ne întărește angajamentul pentru etică, inovație și performanță”, a declarat Veaceslav Mîrza, Directorul general.

Despre FENCA: Federația Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare a Creanțelor reunește principalii actori ai industriei la nivel continental, reprezentând interesele a mii de profesioniști și companii din Europa.

Alege un partener certificat pentru recuperarea eficientă a creanțelor. Pentru detalii despre serviciile Incasso sau colaborări, contactați-ne la sales@incaso.md sau 079 223 393.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII