Moldova, sub presiune energetică! Maia Sandu: Kremlinul vrea să destabilizeze țara

30 Dec. 2024, 10:58
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
30 Dec. 2024, 10:58 // Actual //  Ursu Victor

Președinta Maia Sandu a anunțat astăzi, după o întrevedere cu prim-ministrul Dorin Recean, președintele Parlamentului Igor Grosu și vicepremierul Oleg Serebrian, că Gazprom intenționează să înceteze furnizarea de gaze naturale către malul stâng al Nistrului. Aceasta vine după ce, acum doi ani, gigantul rus a renunțat să-și respecte obligațiile contractuale față de consumatorii de pe malul drept.

„Pe malul drept suntem asigurați cu gaze naturale pentru sezonul de încălzire și întreprindem toate măsurile pentru a asigura furnizarea neîntreruptă a energiei electrice. Pentru malul stâng, Guvernul, împreună cu partenerii de dezvoltare, a pregătit un plan pentru acordarea ajutorului umanitar cetățenilor noștri de acolo”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a acuzat Kremlinul că recurge din nou la șantaj energetic, cu scopul de a destabiliza țara, de a influența alegerile parlamentare din 2025 și de a submina parcursul european al Moldovei.

Maia Sandu a făcut apel la unitate și solidaritate în fața acestor provocări: „În astfel de momente, e important să rămânem uniți, solidari și să avem încredere în Moldova și în oamenii ei. Și să folosim rațional energia.”

Autoritățile promit măsuri ferme pentru a gestiona situația și pentru a proteja cetățenii de eventualele consecințe ale acestei decizii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

31 Mai 2025, 12:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Mai 2025, 12:31 // Actual //  Ursu Victor

Pe 3 iunie 2025, de la ora 17:00, la MADISON PARK din Chișinău (str. Ghioceilor 1), va avea loc Gala Businessului Moldovenesc – unul dintre cele mai importante evenimente ale anului pentru comunitatea de afaceri din Republica Moldova.

Gala va reuni peste 350 de participanți: antreprenori de top, oficiali guvernamentali, parteneri de dezvoltare, reprezentanți ai corpului diplomatic și ai societății civile. Evenimentul este o oportunitate unică de a celebra și promova performanțele excepționale ale companiilor moldovenești.

Vor fi decernate premii pentru Marca Comercială a Anului și pentru realizările în domeniul calității produselor și serviciilor – distincții care recunosc efortul și inovația în mediul de afaceri.

Publicul este invitat să urmărească evenimentul LIVE pe pagina oficială de Facebook a Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova.

„Excelența în afaceri merită aplaudată!” – este mesajul organizatorilor, care încurajează întreaga comunitate să fie parte din această sărbătoare a succesului în afaceri.

Pentru o privire asupra emoțiilor și atmosferei edițiilor anterioare, organizatorii au publicat un video cu momente memorabile din galele trecute.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO