Anarhie la Washington! Susținătorii lui Trump au pătruns forțat în Capitoliu. Unele clădiri, evacuate în urma unor alerte cu bombă

09 Ian. 2021, 21:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Realitatea.md
09 Ian. 2021, 21:52 // Actual //  Realitatea.md

Președintele în exercițiu Donald Trump, care refuză să-și accepte înfrângerea, și-a chemat susținătorii să protesteze la Washington, înaintea acestei sesiuni protocolare. După ce l-au ascultat, unii manifestanți s-au îndreptat spre Congres și poliția a ordonat evacuarea mai multor clădiri.

Unii manifestanți au pătruns cu forța în interiorul Capitoliului, iar Donald Trump le-a transmis un mesaj pe Twitter, solicitându-le „să rămână pașnici”. „Le cer tuturor care se află la Capitoliu să rămână pașnici. Fără violență! Țineți minte, NOI suntem Partidul Legii și Ordinii  – respectați Legea și oamenii noștri măreți în Albastru. Vă mulțumesc!”, a scris Trump pe Twitter.

Vicepreședintele american Mike Pence a afirmat că nu se va opune certificării victoriei lui Joe Biden în alegerile prezidențiale, ascunzându-se în spatele „constrângerilor” Constituției. Astfel, Trump l-a numit pe acesta de „lipsă de curaj”. „Mike Pence nu a avut curajul de a face ceea ce trebuia făcut pentru a proteja țara și constituția noastră”, a scris Trump într-un alt mesaj pe Twitter.

În urma tensiunilor, primarul din Washington a impus restricții de circulație începând cu ora 18:00.

Realitatea Live

05 Mart. 2026, 11:16
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Mart. 2026, 11:16 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Exporturile de carne de pasăre din Ucraina către Republica Moldova ar putea fi reluate în perioada următoare, după ce autoritățile sanitar-veterinare din cele două țări au convenit asupra unui mecanism comun de control și testare a produselor.

Potrivit acordului preliminar, exporturile vor putea fi reluate pentru întreprinderile care au dreptul de a exporta în Uniunea Europeană (dețin euro-număr) și care operează un ciclu complet de producție, inclusiv abatoare proprii.

Înainte de reluarea livrărilor, producătorii vor trebui să efectueze analize de laborator pentru 10 probe de ser de sânge, testate în laboratoare acreditate ale Uniunii Europene. Dacă rezultatele vor confirma respectarea standardelor de siguranță alimentară, exporturile de carne de pasăre congelată și refrigerată ar putea fi reluate pentru unitățile autorizate.

Autoritățile consideră că acest mecanism va constitui un semnal important privind stabilitatea și fiabilitatea sectorului agricol ucrainean, dar și o garanție suplimentară pentru siguranța produselor destinate pieței din Republica Moldova.

După reluarea exporturilor, condițiile și frecvența testelor suplimentare vor fi stabilite ulterior prin consultări între instituțiile competente ale celor două state.

Partea ucraineană a anunțat că a făcut deja pași concreți în acest sens, fiind selectate și expediate către laboratoare din UE probe reprezentative pentru testare, ceea ce arată disponibilitatea de a acționa rapid și transparent pentru redeschiderea pieței.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!