Bolnavii, amenințați cu foametea! Nemerenco cere majorarea cheltuielilor pentru mâncare

27 Sept. 2022, 11:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Sept. 2022, 11:25 // Actual //  bani.md

Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco cere majorarea cheltuielilor pentru alimentarea bolnavilor (maturi şi copii) din instituţiile publice finanţate de la bugetul de stat, precum și a donatorilor care oferă sînge și componente sangvine în mod neremunerat.

Potrivit proiectului de lege, care urmează să fie votat mâine, 28 septembrie, în ședința de Guvern, prevede majorarea normelor de cheltuieli cu 25,0% pentru alimentarea bolnavilor din instituţiile publice finanţate de la bugetul de stat și respectiv majorarea normei de cheltuieli pentru donatorii care oferă sînge și componente sangvine.

„Majorarea semnificativă a prețurilor la toate categoriile de produse și servicii se atestă pe parcursul ultimei perioade de timp, ca rezultat a războiului în Ucraina, care a generat criza economică și energetică, iar produsele alimentare înregistrând cea mai mare majorare. Respectiv, în condițiile actuale instituţiile publice finanţate de la bugetul de stat sunt în imposibilitate să acopere toate cheltuielile de alimentație, fiind limitate de norma actuală depășită”, se spune în proiectul de lege.

Astfel, norma de cheltuieli pentru o persoană pe zi, din cadrul centrelor de plasament şi reabilitare pentru copii, centrelor de recuperare şi reabilitare pentru copii va constitui 51,63 lei/zi, din cadrul centrelor ftiziopneumologice de reabilitare pentru copii va constitui 55,75 lei, din cadrul centrului de reabilitare pentru copii ”Sergheevca” va constitui 86,13 lei, iar pentru donatorii care oferă sînge și componente sangvine va constitui 125,00 lei.

În bugetul aprobat a anului 2022, sunt planificate alocații financiare în sumă totală de 8,15 mil. de lei, destinate cheltuielilor pentru alimentația bolnavilor din cadrul centrelor de plasament şi reabilitare pentru copii, centrelor de recuperare şi reabilitare pentru copii. Pentru anul 2023 cheltuielile vor crește cu 1,8 mil. de lei.

 

Realitatea Live

15 Dec. 2025, 17:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Dec. 2025, 17:42 // Actual //  Grîu Tatiana

Uniunea Europeană a adoptat, luni, noi sancţiuni care vizează companiile şi persoanele fizice acuzate că au ajutat Moscova să ocolească sancţiunile occidentale privind exporturile de petrol, care contribuie la finanţarea războiului din Ucraina, transmite Reuters.

Până în prezent, UE a impus 19 pachete de sancţiuni, dar Moscova a reuşit să se adapteze la majoritatea măsurilor şi încă vinde milioane de barili de petrol către India şi China, chiar dacă la preţuri mai mici decât preţurile globale. O mare parte din acest petrol este transportat folosind o aşa-numită flotă din umbră, formată din nave care operează în afara industriei maritime occidentale.

Cele mai recente sancţiuni ale UE interzic cetăţenilor blocului comunitar să facă afaceri cu companiile şi persoanele fizice incluse pe o listă specială, reducându-le accesul la principalii furnizori de transport maritim şi asigurări. UE a listat peste 2.600 de persoane fizice şi companii în total.

Cele mai noi sancţiuni vizează nouă persoane fizice şi entităţi care susţin flota din umbră de petroliere a Rusiei, au precizat Consiliul Uniunii Europene şi Jurnalul Oficial al UE, referindu-se la oameni de afaceri legaţi de companiile petroliere Rosneft şi Lukoil, precum şi de companiile de transport maritim care deţin şi administrează petroliere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII