Mâine, moldovenii vor știi cu cât se va scumpi energia electrică. ANRE urmează să decidă în cadrul ședinței cu cât se vor majora tarifele.
Premier Energy solicită un tarif de 6,39 lei kw/h, cu 34% mai mult față de tariful actual, iar FEE Nord a solicitat un tarif de 5,68 lei kw/h, cu 18% mai mult comparativ cu tariful actual.
Ultima scumpire a energiei electrice a avut loc la începutul lunii noiembrie, iar penultima majorare de tarif a fost în luna octombrie.
Republica Moldova se confruntă cu o criză energetică fără precedent urmare a sistării livrărilor de către centrala de la Cuciurgan. Respectiv, Chișinăul s-a reorientat pe piața din România și cumpărără energie electrică. În prezent, prețul mediu de achiziție este de 231 euro MW/h.