Șoferii pot răsufla ușurați! Testul controlului comun moldo-român la frontiera Leușeni-Albița a fost cu succes

10 Apr. 2023, 17:28
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Apr. 2023, 17:28 // Actual //  bani.md

Serviciul Vamal anunță că regim de testare, autoritățile vamale și de frontieră din Republica Moldova și România au pus în aplicare controlul coordonat în punctul de trecere a frontierei Leușeni-Albița, pe teritoriul României.

Pe durata testării, procedurile de control la traversarea frontierei de stat, pe direcția de ieșire din Republica Moldova, au fost efectuate în cadrul infrastructurii punctului de trecere a frontierei Albița, amplasat pe teritoriul României.

Exercițiul a fost cu succes, fără ca traversarea frontierei de stat să fie periclitată sau îngreunată. În continuare, se vor face ultimele ajustări ale infrastructurii necesare, dar și a procedurilor interne pe partea română pentru intrarea în vigoare a Acordului bilateral.

Proiectul România are prioritate în comunicare – ediția 2.0 – este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. Conținutul acestui material nu reprezintă poziția oficială a Departamentului pentru Relația cu Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

23 Iun. 2026, 15:02
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
23 Iun. 2026, 15:02 // Slider //  MD Bani

Primăria Municipiului Chișinău invită publicul la un eveniment de excepție dedicat unei personalități marcante a culturii naționale. Duminică, 28 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Teatrul Verde va avea loc concertul aniversar consacrat maestrului, academicianului, compozitorului și dirijorului Gheorghe Mustea.

Evenimentul reprezintă un omagiu adus unei cariere remarcabile, care a marcat profund dezvoltarea muzicii și culturii din Republica Moldova. Timp de peste cinci decenii, maestrul Gheorghe Mustea a contribuit la formarea și promovarea valorilor artei muzicale, devenind una dintre cele mai respectate personalități ale scenei culturale.

Publicul va avea ocazia să se bucure de un spectacol de exceptie susținut de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, sub bagheta maestrului Gheorghe Mustea.

Pe scenă vor evolua artiști îndrăgiți ai Republicii Moldova: Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Milla Danilceac, Marin Gheras, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Atmosfera aniversară va fi completată de prestațiile formațiilor AKORD, Catharsis, Brio Sonores și Concertino.

Gala aniversară este organizată de Primăria Municipiului Chișinău și se înscrie în seria evenimentelor dedicate promovării valorilor culturale și personalităților care au contribuit la patrimoniul artistic național.

Intrarea este liberă.

Vă așteptăm să celebrăm împreună 75 de ani de excelență, inspirație și dăruire prin muzică ai maestrului Gheorghe Mustea.