Republica Moldova se retrage din CSI! Un sfert dintre exporturile țări ajung într-acolo

17 Mai 2023, 15:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Mai 2023, 15:02 // Actual //  bani.md

În primul trimestru al anului 2023 exporturile de mărfuri au însumat 1,07 miliarde de dolari SUA, cu 1,2% mai mult, comparativ cu perioada similară a anului 2022, arată datele Biroului Național de Statistică.

Cea mai m are pondere a mărfurilor și produselor moldovenești au ajuns în UE – 62,3% sau 670,5 milioane de dolari.

Exporturile de mărfuri destinate țărilor CSI, în ianuarie-martie 2023, au avut o valoare de 266,3 milioane dolari SUA (cu 163,7 milioane dolari SUA sau de 2,6 ori mai mult, în raport cu perioada similară din anul 2022), care echivalează cu o cotă de 24,8% în total exporturi, în creștere cu 15,2 puncte procentuale, comparativ cu ianuarie-martie 2022.

Autoritățile Republica Moldova a iniţiat în data de 15 mai procedura de retragere din Comunitatea Statelor Independente (CSI), organizaţie formată din statele post-sovietice, din care face parte şi Federaţia Rusă.

Dominată de Rusia, CSI a fost înființată în 1991, când liderii de atunci ai Federației Ruse, Ucrainei și Republicii Belarus au denunțat în acorduri semnate în Pădurea Belaveja Tratatul Uniunii Sovietică, organizația fiind văzută inițial ca o formulă de păstrare a relațiilor tradiționale în fostul spațiu sovietic după destrămarea URSS.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

16 Iul. 2026, 12:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Iul. 2026, 12:02 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Națională a Moldovei (BNM) intenționează să cheltuiască peste 1,2 milioane de lei pentru organizarea unui eveniment la Bruxelles dedicat contribuției instituției la procesul de integrare europeană a Republicii Moldova, potrivit caietului de sarcini publicat în cadrul licitației.

Evenimentul este programat pentru septembrie 2026 și va avea loc în capitala Belgiei unde se vor reuni reprezentanți ai BNM, ai instituțiilor Uniunii Europene, organizațiilor internaționale, autorităților naționale și europene, mediului de afaceri și societății civile. Scopul declarat este consolidarea dialogului cu partenerii europeni și prezentarea rolului Băncii Naționale în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Conform documentației, evenimentul va avea două componente. Prima va fi un panel de discuții cu participarea a până la 100 de persoane, moderat de un expert și cu 4–6 vorbitori de rang înalt din instituțiile europene și naționale. A doua parte va consta într-o cină în format restrâns, la care vor participa până la 30 de invitați, inclusiv reprezentanți ai Comisiei Europene, Parlamentului European, misiunilor diplomatice și autorităților implicate în negocierile de aderare la UE.

Contractul scos la licitație include închirierea sălilor, elaborarea conceptului evenimentului, designul materialelor promoționale, identificarea și invitarea participanților, dotarea tehnică, amenajarea spațiilor, servicii foto-video, moderare, logistică și organizarea meselor oficiale.

Potrivit caietului de sarcini, panelul principal va beneficia de echipamente audio-video, ecrane LED, transmisiune live, servicii de regie și management al evenimentului. Totodată, organizatorul va trebui să asigure brandingul locațiilor, zone dedicate presei, coffee-break pentru cei 100 de participanți și o cină oficială cu cel puțin trei feluri de mâncare pentru cei 30 de invitați ai sesiunii restrânse.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!