Un orășel din Europa și-a scos la vânzare cimitirele. Cum justifică autoritățile decizia

24 Aug. 2023, 05:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Aug. 2023, 05:00 // Actual //  bani.md

Autoritățile dintr-o localitate aflată în apropiere de Florenţa au decis să scoată la vânzare cimitirele, relatează miercuri, 23 august, ANSA.

Autoritățile au transmis că intenția lor este de a salva cimitirele de la neglijenţa şi degradarea inevitabile în contextul în care nu au banii necesari pentru întreținerea lor.
Unul dintre cele trei cimitire din Palazzuolo sul Senio, în zona Alto Mugello din Toscana, este la un pas de a fi atribuit unui nou proprietar. În curând, alte două îi vor urma exemplul.

”Va fi un succes, vom salva aceste situri. Ne bucurăm că putem conserva aceste morminte şi monumente funerare”, a declarat primarul din Palazzuolo sul Senio, Gian Piero Moschetti, potrivit Adevărul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!