Cele mai sigure țări din lume. Republica Moldova nu se află printre primele 20

08 Oct. 2023, 05:20
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
08 Oct. 2023, 05:20 // Slider //  bani.md

Global Peace Index a realizat un clasament al celor mai sigure țări din lume. Șapte state din Europa se află în primele 10, ceea ce îl face un continent sigur. Pentru a determina care țară ocupă locul întâi, au fost analizați mai mulți factori, printre care și cheltuielile militare sau rata criminalității.

Cel mai recent clasament realizat de Global Peace Index arată care sunt cele mai sigure țări din lume. Șapte din primele 10 sunt din Europa, ceea ce îl face un continent sigur. Două dintre aceste țări nu sunt membre ale Uniunii Europene.

Pentru a întocmi cele mai sigure țări din lume, au fost analizați mai mulți factori. Institutul pentru Economie și Pace (IEP) analizează situația securității în 163 de țări folosind 23 de indicatori calitativi și cantitativi diferiți. Printre factorii luați în considerare se numără și:

  • numărul de decese înregistrate în urma unui conflict;
  • cheltuieli militare;
  • accesul la arme de calibru mic;
  • numărul de persoane strămutate;
  • atacurile teroriste care au avut loc;
  • rata criminalității și statisticile din închisori.

Primul loc în clasamentul celor mai sigure țări din lume este ocupat de Islanda. Ea se menține pe prima poziție de mai bine de 15 ani, având o rată a criminalității extrem de scăzută. În acest stat sunt investiți puțini bani în armată și nici nu este implicat în multe conflicte internaționale.

Danemarca ocupă locul doi în ceea ce privește securitatea. Aici este un nivel scăzut al corupției guvernamentale.

Cele mai sigure țări din lume. Moldova nu este în top 10

Primele zece tări în acest clasament sunt:

  1. Islanda
  2. Danemarca
  3. Irlanda
  4. Noua Zeelandă
  5. Austria
  6. Singapore
  7. Portugalia
  8. Slovenia
  9. Japonia
  10. Elveția

Germania și Olanda ocupă pozițiile 15, respectiv 16 în topul celor mai sigure țări din lume. Moldova nu se află în primele 20 de poziții, ci mult mai jos. Spania (32), Italia (34) și Marea Britanie (37) sunt poziționate sub noi.

Franța nu se află în top 50 cele mai sigure țări din lume, ci ocupă poziția 67. Ea este sub Bulgaria (30) și Republica Moldova (57). Ea este sub Grecia (60) și Serbia (65).

Statele Unite ale Americii ocupă locul 131. Ucraina, țară aflată în plin război, ocupă poziția 157, cu o poziție mai sus decât Rusia, potrivit ziaruldebelgia.be.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Dec. 2025, 17:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Dec. 2025, 17:42 // Actual //  Grîu Tatiana

Uniunea Europeană a adoptat, luni, noi sancţiuni care vizează companiile şi persoanele fizice acuzate că au ajutat Moscova să ocolească sancţiunile occidentale privind exporturile de petrol, care contribuie la finanţarea războiului din Ucraina, transmite Reuters.

Până în prezent, UE a impus 19 pachete de sancţiuni, dar Moscova a reuşit să se adapteze la majoritatea măsurilor şi încă vinde milioane de barili de petrol către India şi China, chiar dacă la preţuri mai mici decât preţurile globale. O mare parte din acest petrol este transportat folosind o aşa-numită flotă din umbră, formată din nave care operează în afara industriei maritime occidentale.

Cele mai recente sancţiuni ale UE interzic cetăţenilor blocului comunitar să facă afaceri cu companiile şi persoanele fizice incluse pe o listă specială, reducându-le accesul la principalii furnizori de transport maritim şi asigurări. UE a listat peste 2.600 de persoane fizice şi companii în total.

Cele mai noi sancţiuni vizează nouă persoane fizice şi entităţi care susţin flota din umbră de petroliere a Rusiei, au precizat Consiliul Uniunii Europene şi Jurnalul Oficial al UE, referindu-se la oameni de afaceri legaţi de companiile petroliere Rosneft şi Lukoil, precum şi de companiile de transport maritim care deţin şi administrează petroliere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII