Cât de departe au ajuns pretenţiile turiştilor bogaţi în cele mai exclusiviste staţiuni de schi ale lumii

18 Feb. 2023, 10:39
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Feb. 2023, 10:39 // Actual //  bani.md

Vacanţele la schi au fost întotdeauna apreciate de cei superbogaţi, însă de-a lungul timpului pretenţiile s-au mai schimbat. Dacă în anii optzeci, de exemplu, o astfel de vacanţă de lux presupunea o cabană, o zi de schi cu elicopterul şi şampanie la discreţie, în prezent clienţi cer mult mai mult, scrie The Telegraph, şi se aşteaptă să le fie îndeplinite toate capriciile.

Încă de dinainte de sosirea la destinaţia aleasă, se ia legătura cu responsabilul cabanei la care se cazează clienţii superbogaţi, pentru a-i comunica acestuia preferinţele. Uneori, oaspeţii găsesc până şi fotografii de familie înrămate pe noptiere dacă doresc şi nu este deloc neobişnuit ca până ajung la destinaţie, unitatea de cazare să le găsească deja băuturile preferate, mese la restaurant, maseuri şi instructori de yoga sau ghizi pentru excursiile cu elicopterul la schi.

Ei se aşteaptă să le fie organizat fiecare moment al vacanţei, să fie cineva care să se ocupe până şi de desfăcutul şi făcutul bagajelor şi care să le pună schiurile pe zăpadă când pleacă la o tură de schi. În unele locuri sunt preluaţi cu maşini de teren de la aeroportul unde i-a lăsat avionul închiriat sau proprietate personală şi duşi într-o cabană cu ferestre antiglonţ, spa cu pereţi din sare de Himalaya, camere în care perdelele de la duş sunt confecţionate din cristale Swarovski şi unde, eventual, primesc cadou cosmetice de lux şi haine de schi. În unele cazuri se poate merge la picnic cu elicopterul, oaspeţii făcând întâi o plimbare ca să admire peisajul de sus, după care participă la o masă pe zăpadă, de unde nu lipsesc şampania şi caviarul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

08 Dec. 2025, 17:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Dec. 2025, 17:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Guvernul accelerează lansarea celei mai mari licitații eoliene din istoria țării, cu stocare obligatorie, pentru a respecta termenul-limită impus de UE. Comisia de licitații pentru instalarea celor 170 MW de capacități eoliene, care includ și obligativitatea instalării sistemelor de stocare a energiei electrice în volum de 0,25 MWh pentru fiecare MW (echivalentul a 44 MWh de stocare), s-a întrunit pe 8 decembrie 2025 în prima ședință de lucru dedicată examinării proiectului documentației.

În cadrul ședinței, membrii Comisiei au decis publicarea proiectului documentației pentru consultări finale, oferind operatorilor economici, investitorilor și altor părți interesate posibilitatea de a transmite observații și propuneri până la 11 decembrie 2025.

Potrivit Ministerului Energiei, această etapă este esențială pentru asigurarea unui proces transparent și competitiv, în condițiile în care licitația vizează cea mai mare rundă de proiecte eoliene din istoria Republicii Moldova, cu integrarea obligatorie a stocării energiei — un element critic pentru stabilitatea sistemului electroenergetic.

Următoarea ședință a Comisiei este programată pentru 15 decembrie 2025, când urmează să fie analizată documentația finală și să fie aprobat anunțul de lansare a procedurii de licitație.

Autoritățile subliniază că termenul accelerat al consultărilor este determinat de angajamentele asumate de Guvern prin Scrisoarea de Intenție semnată cu Comisia Europeană la 4 februarie 2025, care obligă Moldova să lanseze licitația pentru acordarea statutului de producător eligibil mare până la sfârșitul acestui an.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII