De la 1 aprilie pensiile vor fi indexate cu aproape 14%

17 Mart. 2022, 15:18
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Mart. 2022, 15:18 // Actual //  MD Bani

De la 1 aprilie, coeficientul de indexare a pensiei se va calcula în baza ratei inflației de la sfârșitul anului și va fi de 13,94%. Proiectul de lege care prevede modificarea legii sistemului public de pensii și a legii cu privire la ajutorul social a fost aprobat astăzi, 17 martie de deputați în lectură finală, scrie Realitatea.md.

Prin modificările operate se uniformizează modalitatea de indexare a pensiei cu cea a ajutorului social. Totodată, în vederea reducerii decalajului între cele mai mari și cele mai mici pensii se va aplica indexarea diferențiată.

Astfel, în cazul indexării din luna aprilie curent, coeficientul de indexare ar putea să se aplice doar părții pensiei care nu depășește salariul mediu pe economie prognozat pentru anul 2022. Pentru anul în curs acesta constituie 9 900 de lei.

Implementarea indexării parțiale pentru pensiile mai mari decât salariul mediu pe economie va elibera fonduri din bugetul asigurărilor sociale de stat în valoare de 72 de milioane de lei, în anul curent.

De menționat că 1,3% din toate pensiile sunt mai mari decât salariul mediu pe economie pentru anul curent: din cele 665 mii de pensii, aflate în plată, 9 190 depășesc acest plafon.

29 Mai 2026, 16:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
29 Mai 2026, 16:37 // Actual //  Grîu Tatiana

Autoritățile din Georgia pregătesc scoaterea la licitație a unei impresionante colecții de aproximativ 40 000 de sticle de vin care i-au aparținut fostului lider sovietic Iosif Stalin. Colecția, păstrată timp de decenii într-un seif din Tbilisi, a fost desigilată în această săptămână pentru prima dată după mulți ani.

Printre loturile care urmează să fie vândute se numără vinuri franceze și georgiene rare, unele vechi de peste două secole. O parte dintre sticle provin de la renumite domenii viticole din Bordeaux și au aparținut cândva familiei imperiale ruse, inclusiv țarilor Alexandru al III-lea al Rusiei și Nicolae al II-lea. După Revoluția Rusă, colecția Romanovilor a fost confiscată de autoritățile sovietice, iar ulterior a ajuns sub controlul lui Stalin, care a adăugat în timp și vinurile georgiene pe care le prefera.

Potrivit organizatorilor, unele sticle datează de la începutul secolului al XIX-lea și sunt considerate adevărate piese de colecție. Experții estimează că anumite exemplare ar putea fi vândute pentru sume impresionante datorită valorii istorice și legăturii directe cu Stalin și cu familia imperială rusă.

Fondurile obținute din licitație vor fi folosite pentru înființarea unei școli de educație și cultură viticolă în Georgia. Inițiatorii proiectului spun că evenimentul ar putea atrage atenția colecționarilor internaționali și ar contribui la promovarea vinurilor georgiene pe piața mondială.

Georgia se promovează de ani buni drept una dintre cele mai vechi regiuni viticole din lume. Autoritățile georgiene invocă dovezi arheologice care arată că tradiția producerii vinului în această țară datează de aproximativ 8 000 de ani, motiv pentru care statul din Caucaz este adesea prezentat drept unul dintre locurile de origine ale vinificației.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!