„Nu ieșiți afară!” Ce mesaj are Ambasada Moldovei în Israel pentru cetățenii noștri

12 Mai 2021, 11:09
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Mai 2021, 11:09 // Actual //  MD Bani

Ambasada Republicii Moldova în Israel recomandă cetățenilor moldoveni aflați în această țară să urmărească și să urmeze cu strictețe directivele de securitate anunțate de către autoritățile israeliene. Pe cât este posibil, să evite aflarea în locurile publice și să părăsească domiciliul doar în cazuri stringente. Iar în cazul reluării bombardamentelor, să utilizeze adăposturile antirachetă.

Ambasada precizează că este în contact permanent cu autoritățile israeliene. În acest moment, nu există date despre cetățeni ai Republicii Moldova care ar fi avut de suferit de pe urma bombardamentelor orașelor israeliene pe parcursul zilei de marți și în dimineața zilei de astăzi.

Autoritățile israeliene au anunțat stare de urgență în materie de securitate, în anumite localități, unde este impus un regim special de activitate. Activitatea Aeroportului Internațional Ben Gurion, a fost reluată după o pauză, fiind operate zborurile programate anterior.

Ambasada Republicii Moldova activează în regim normal. Pentru întrebări poate fi apelat numărul: 037770544.

Potrivit Reuters, cel puțin 35 de oameni au fost uciși în Fâșia Gaza și cinci în Israel în urma bombardamentelor din ultimele zile. Marți seara, Tel Aviv a fost ținta unui atac masiv cu rachete lansate din Fâşia Gaza, după ce armata israeliană a distrus o clădire cu 13 etaje, turnul Hanadi, considerată un fief al mișcării Hamas.

01 Iun. 2026, 14:15
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
01 Iun. 2026, 14:15 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova va avea drumuri comparabile cu cele din Uniunea Europeană doar în timp, pe măsura investițiilor și a modernizării infrastructurii, a declarat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, în cadrul unui interviu acordat platformei Cu Sens.

Oficialul a explicat că țara dispune de peste 43.000 de kilometri de drumuri, iar mai mult de 60% dintre acestea sunt într-o stare rea sau foarte rea. Potrivit ministrului, amploarea problemei face imposibilă rezolvarea ei într-o perioadă scurtă.

„Europa și-a construit infrastructura în ani de zile, nu într-o singură zi”, a afirmat Bolea.

Ministrul a precizat că doar aproximativ 6.000 de kilometri de drumuri sunt administrați direct de Ministerul Infrastructurii prin intermediul Administrației de Stat a Drumurilor. Alte circa 6.000 de kilometri se află în gestiunea consiliilor raionale, iar restul sunt administrate de autoritățile publice locale.

Potrivit lui Bolea, resursele financiare disponibile pentru întreținerea și reparația rețelei rutiere sunt insuficiente în raport cu necesitățile existente. În acest an, din Fondul Rutier au fost alocate aproximativ 1,8 miliarde de lei pentru întreținerea, reparația și proiectarea drumurilor gestionate de stat, iar o sumă similară a fost distribuită autorităților raionale.

În acest context, Guvernul a decis să direcționeze resurse suplimentare către administrațiile locale prin programul „Europa este aproape”, astfel încât primăriile să poată investi în drumuri locale, poduri, sensuri giratorii și alte obiecte de infrastructură.

Potrivit ministrului, descentralizarea investițiilor și implicarea autorităților locale reprezintă una dintre soluțiile prin care procesul de modernizare a infrastructurii rutiere poate fi accelerat în următorii ani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!