Un avion de luptă rusesc a lansat o rachetă în apropierea unei aeronave britanice

20 Oct. 2022, 16:07
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Oct. 2022, 16:07 // Actual //  MD Bani

Un avion rusesc a lansat „accidental” o rachetă în apropierea unui avion britanic care patrula în spațiul aerian internațional deasupra Mării Negre, a declarat joi ministrul apărării Ben Wallace, care a descris incidentul drept unul periculos.

Wallace a declarat în parlamentul britanic că a suspendat patrulele în urma incidentului și i-a transmis îngrijorarea ministrul rus al apărării, Serghei Șoigu.

„În scrisoarea mea am precizat clar că aeronava (RAF) era neînarmată, în spațiul aerian internațional și urma o cale de zbor notificată în prealabil”, a declarat Wallace în Camera Comunelor, potrivit Sky News.

Incidentul a avut loc pe 29 septembrie, când aeronava RAF, care se afla într-o patrulă de rutină, a interacționat cu două avioane de vânătoare rusești.

Wallace a precizat că un avion „neînarmat RAF RC-135 Rivet Joint” a fost „abordat” de două SU-27 rusești, dintre care unul „a lansat o rachetă în apropierea RAF Rivet Joint, dincolo de raza vizuală”.

El a adăugat că Regatul Unit nu consideră incidentul o „escaladare deliberată” și „analiza ar dovedi că a fost o defecțiune”.

„Durata totală a interacțiunii dintre aeronava rusă și Rivet Joint a fost de aproximativ 90 de minute. Patrula s-a încheiat, iar aeronava s-a întors la bază”, a mai spus acesta.

Wallace a precizat că patrulele de rutină au fost „reluate”, dar de această dată sunt escortate de avioane de vânătoare. Secretarul apărării a mai spus că Rusia a recunoscut că interacțiunea a avut loc în spațiul aerian internațional.

Realitatea Live

23 Nov. 2025, 16:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Nov. 2025, 16:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Întreprinderea de Stat „Moldelectrica” a prezentat lista actualizată a furnizorilor precalificați pentru achiziționarea energiei electrice necesare acoperirii consumului tehnologic și a pierderilor din rețeaua națională de transport. Procesul se desfășoară conform Procedurii de procurare a energiei electrice stabilite în Regulile pieței energiei electrice, aprobate de ANRE.

Conform reglementărilor ANRE, Moldelectrica selectează sursele de energie prin licitații competitive, organizate cel puțin o dată pe an, pentru contracte anuale sau de 12 luni consecutive. Întreprinderea are însă posibilitatea să procure energie și pentru perioade mai scurte – trimestrial, lunar sau săptămânal – în funcție de necesități sau de prevederile caietului de sarcini.

În lista furnizorilor precalificați, potrivit datelor publicate, în listă figurează atât companii din Republica Moldova, cât și furnizori internaționali. Ultimele înscrieri au fost efectuate pe 11 noiembrie 2025. Astfel în lista compniilor sunt: Energoco,, MGRES, Navitas (Parte a grupului Premier Energy), ML Energy, Furnizare Energie, Trade Energo PLus, Trading o.o.o și Trading LLC.

De la începutul anului curent, Republica Moldova nu mai cumpără energie elctrică de la Centrala de la Cuciurgan, după ce Gazprom a suspendat livrările de metan în stânga Nistrului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII