Decizie crucială: Plahotniuc, pus oficial în căutare internațională de INTERPOL

08 Feb. 2025, 00:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Feb. 2025, 00:03 // Actual //  Ursu Victor

Mandatul de arest pentru Vladimir Plahotniuc este acum vizibil în baza de date INTERPOL

Comisia de Control a Fișierelor din cadrul INTERPOL a hotărât, în cadrul sesiunii din 27-31 ianuarie 2025, să revizuiască decizia sa din iulie 2020. Aceasta blocase anterior solicitarea Republicii Moldova de anunțare în căutare internațională a fostului lider al Partidului Democrat.

Decizia vine ca urmare a informațiilor prezentate de Procuratura Anticorupție în dosarul „INTERPOL”. Documentele și probele suplimentare au convins Comisia să permită activarea mandatului de arest.

Mandatul de arest emis pe numele lui Vladimir Plahotniuc este acum vizibil pentru toate cele 196 de state membre ale INTERPOL, facilitând localizarea și reținerea acestuia.

Această hotărâre reprezintă un pas important pentru autoritățile din Republica Moldova în încercarea de a-l aduce pe Plahotniuc în fața justiției.

Realitatea Live

06 Iun. 2025, 17:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2025, 17:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Creșterea recentă a taxei pe avere în Norvegia, menită să aducă 146 milioane de dolari în plus la bugetul de stat anual, a avut un efect complet opus: cei mai bogați cetățeni ai țării, cu o avere estimată la 54 de miliarde de dolari, au părăsit țara.

Potrivit datelor prezentate de CitizenX, plecarea acestor ultra-bogați a dus la o pierdere estimată de 594 milioane de dolari în venituri din taxarea averii, care ar fi fost impozitate cu o rată de 1,1%.

În loc de un câștig, efectul net asupra bugetului este o scădere de peste 448 milioane de dolari anual.

Această situație scoate în evidență riscurile potențiale ale taxării agresive a marilor averi într-o economie deschisă și mobilă. Deși intenția a fost de a spori echitatea fiscală și veniturile statului, rezultatul a fost o migrație accelerată a capitalului privat, cu efecte bugetare negative și pierderi în competitivitatea fiscală a țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO