Fără acte, fără vânzare! Ministerul Agriculturii declară război fermierilor nepăsători

07 Feb. 2025, 15:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Feb. 2025, 15:38 // Actual //  Ursu Victor

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare reamintește crescătorilor de animale că identificarea și înregistrarea acestora este obligatorie, gratuită și esențială pentru protejarea sănătății animalelor și siguranța alimentară. Procesul este realizat de medicii veterinari din localitate și se aplică speciilor bovine, ovine, caprine, porcine și cabaline.

Identificarea ajută la urmărirea originii animalelor și permite intervenții rapide în caz de boli, prevenind răspândirea acestora. De asemenea, proprietarii animalelor înregistrate pot beneficia de despăgubiri financiare din partea statului în caz de boli precum Pesta Porcină Africană, Gripa Aviară sau Rabia.

Înregistrarea se face prin aplicarea de crotalii de către medicii veterinari, la solicitarea proprietarilor. Termenul de înregistrare este de 20 de zile de la naștere pentru bovine, cabaline, ovine și caprine, iar pentru porcine, miei și iezi, termenul este de 60 de zile.

Crescătorii care nu își înregistrează animalele nu vor putea beneficia de despăgubiri financiare, nu vor putea transporta sau comercializa legal animalele și riscă să primească sancțiuni sau restricții.

Ministerul atrage atenția și asupra necesității legalizării activităților de creștere și sacrificare a animalelor. Identificarea animalelor este considerată o responsabilitate comună, iar respectarea acestei obligații contribuie la protejarea fermierilor, a consumatorilor și a economiei locale. Crescătorii sunt îndemnați să acționeze responsabil și să se asigure că animalele lor sunt înregistrate la timp.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Iul. 2025, 09:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy și FEE Nord au depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cereri oficiale de reducere a tarifelor reglementate, invocând scăderea costurilor de achiziție pentru perioada iunie-decembrie 2025.

FEE Nord (operatorul de stat care deservește raioanele din nord) propune micșorări de aproape 10 % pentru consumatorii racordați la joasă tensiune și până la 14,7 % la intrarea în rețeaua de transport. Concret, prețul solicitat la punctele de intrare în rețelele de transport este de 264 bani/kWh, față de 310 bani/kWh în prezent; la ieșirea din transport – 289 bani/kWh (-13,5 %); pentru consumatorii de medie tensiune – 318 bani/kWh (-12,6 %); iar pentru cei de joasă tensiune – 422 bani/kWh (-9,8 %).

Premier Energy, care alimentează centrul, sudul și municipiul Chișinău, solicită reduceri mai temperate, de circa 4-6 %. Noile tarife propuse sunt: 285 bani/kWh la intrarea în rețelele de transport (-5,6 %), 309,54 bani/kWh la ieșire (-5,0 %), 312,49 bani/kWh pentru consumatorii de înaltă tensiune (-5,0 %), 333,83 bani/kWh pentru medie tensiune (-4,9 %) și 393,76 bani/kWh pentru joasă tensiune (-4,0 %). Prețul mediu al serviciului universal ar scădea astfel la 374,45 bani/kWh, cu 8,7 % sub nivelul actual de 4,10 lei/kWh (410 bani).

Premier Energy contestă premisele de preț transmise de furnizorul central Energocom, susținând că valorile estimate pentru energia de pe bursa OPCOM ar fi „subestimate”, mai ales pentru lunile de vârf ale anului, și cere ANRE să ia în calcul calculele proprii, bazate pe un curs de 19,90 MDL/EUR și pe o majorare de 22 % a cotațiilor bursiere.

În prezent, tariful la  energia elecctrică este de 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizat de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO