Planul secret pentru relansarea Nord Stream 2! SUA, în mijlocul jocului energetic al Rusiei

03 Mart. 2025, 11:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Mart. 2025, 11:50 // Actual //  Ursu Victor

Fostul director general al operatorului gazoductului „Nord Stream 2”, Matthias Warnig, cunoscut cu președintele Rusiei, Vladimir Putin, din perioada în care lucra în poliția secretă a R.D.G., a propus Statelor Unite să participe la o afacere de relansare a „Nord Stream 2”, scrie Financial Times. Potrivit surselor citate de publicație, planul lui Warnig prevede colaborarea cu echipa președintelui Donald Trump prin intermediul oamenilor de afaceri americani, iar oficialii de la Casa Albă sunt la curent cu această inițiativă și o consideră parte a strategiei de restabilire a relațiilor cu Rusia. De asemenea, unii membri ai administrației Trump văd în „Nord Stream 2” un activ strategic care ar putea fi utilizat în negocierile pentru încheierea războiului din Ucraina.

O sursă informată a declarat că un consorțiu de investitori condus de SUA a elaborat deja un proiect de acord cu „Gazprom”, care ar putea fi semnat în cazul în care sancțiunile sunt ridicate. „Statele Unite ar spune: «Acum se poate conta pe Rusia, deoarece americanii de încredere sunt implicați»”, a explicat fostul oficial american, cunoscut cu privire la negocierile posibile. Potrivit acestuia, dacă totul va merge conform planului, investitorii americani vor începe să câștige bani „pur și simplu”.

Teoretic, planul lui Warnig ar oferi SUA un control fără precedent asupra livrărilor de resurse energetice în Europa, după ce aceasta a decis să își încheie dependența de gazul rusesc din cauza invaziei lui Putin în Ucraina, spun sursele publicației. Cu toate acestea, tranzacțiile între Moscova și Washington ar fi insuficiente pentru a relua funcționarea „Nord Stream”, deoarece există și restricții din partea UE. De asemenea, ar fi necesar un acord din partea Germaniei, având în vedere că stația se află în nordul țării. Sursele spun că oficialii europeni de rang înalt sunt deja la curent cu discuțiile din SUA privind relansarea gazoductului, iar liderii mai multor țări europene și-au exprimat îngrijorarea și au discutat despre acest subiect între ei.

Matthias Warnig neagă orice negocieri privind „Nord Stream 2”. Acesta a declarat pentru FT că „nu a participat la niciun fel de discuții cu politicieni americani sau cu reprezentanți ai afacerilor”, adăugând că „respectă regulile ca persoană aflată sub sancțiunile SUA”. Purtătorul de cuvânt al președintelui Rusiei, Dmitri Peskov, a afirmat și el că nu are informații despre negocieri pentru relansarea gazoductului. „Gazprom” a refuzat să comenteze.

Sub administrația președintelui Joe Biden, SUA au impus sancțiuni împotriva lui Warnig și operatorului „Nord Stream” Nord Stream 2 AG. Anul trecut, oficialii fostei administrații nu au manifestat un interes semnificativ față de propunerea de cumpărare a gazoductului, venită din partea omului de afaceri american Steven Lynch, cu o experiență de 20 de ani în Rusia. Investitorul a evaluat activul la 11 miliarde de dolari și a declarat că este dispus să participe la licitațiile pentru magistrală în cazul falimentului Nord Stream 2. În ianuarie 2025, compania a obținut o amânare în procesul de faliment de patru luni.

Gazoductele „Nord Stream 1 și 2” au fost explodate în Marea Baltică în noaptea de 26 septembrie 2022. Ambele erau oprite la acea vreme. Ancheta privind diversiunile a fost preluată de Suedia, Danemarca și Germania, dar primele două țări nu au identificat vinovații și au încheiat cercetările. Media germană a scris că explozia ar fi fost organizată de cetățeni ucraineni, iar operațiunea a fost planificată de către generalul ucrainean Valerii Zalujnîi.

La Kremlin, s-a declarat că sunt gata să înceapă „imediat” livrările de gaz în Europa prin singura ramură intactă a „Nord Stream 2”. La rândul său, președintele Poloniei, Andrzej Duda, a cerut demolarea ambelor gazoducte pentru a preveni reluarea exporturilor de gaz rusesc în Europa chiar și după încheierea războiului din Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Iun. 2025, 15:46
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
05 Iun. 2025, 15:46 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat joi o reducere a dobânzii de politică monetară cu 0,25 puncte procentuale, după ce inflația în zona euro a coborât sub obiectivul oficial de 2%. Rata dobânzii la depozite a fost redusă la 2%, de la maximul de 4% atins în 2023.

Decizia vine într-un moment critic pentru economia zonei euro, afectată de creșterea tensiunilor geopolitice, încetinirea creșterii economice și incertitudinile provocate de politicile tarifare agresive ale președintelui american Donald Trump.

Conform datelor publicate recent, inflația în zona euro a ajuns în luna mai la 1,9%, sub ținta BCE și sub așteptările analiștilor. Totuși, ritmul de creștere economică rămâne modest, cu un avans de doar 0,3% în primul trimestru din 2025, ceea ce limitează optimismul privind relansarea economică.

Potrivit comunicatului BCE, decizia de reducere a dobânzilor se bazează pe o reevaluare a perspectivelor inflaționiste, a dinamicii inflației de bază și a eficienței transmiterii politicii monetare.

Un factor de risc major identificat de economiști este politica tarifară promovată de Donald Trump, care amenință să afecteze în mod direct sectoare-cheie ale economiei europene, precum industria siderurgică și cea auto. Tarifele suplimentare anunțate de SUA ar putea afecta competitivitatea exportatorilor europeni și ar adăuga un nou strat de incertitudine economică.

Deși în prezent Uniunea Europeană nu a luat măsuri retaliatorii, liderii blocului au transmis că sunt gata să răspundă, dacă politica tarifară a Washingtonului va continua să escaladeze. În plus, există preocupări privind impactul major al creșterii cheltuielilor pentru apărare asupra bugetelor publice și echilibrelor economice în interiorul zonei euro.

Reducerea dobânzilor marchează începutul unui posibil ciclu de relaxare monetară, însă BCE păstrează un ton precaut, având în vedere fragilitatea economică și volatilitatea geopolitică. Analiștii consideră că ritmul viitor al reducerilor de dobândă va depinde de evoluția inflației, a politicilor comerciale globale și a riscurilor de securitate în Europa.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO