CFM moare sub ochii Guvernului! Protest masiv pentru achitarea salariilor și supraviețuirea transportului feroviar

13 Mart. 2025, 11:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Mart. 2025, 11:03 // Actual //  Ursu Victor

Federația Sindicală a Feroviarilor din Republica Moldova (FSF) anunță un protest de amploare vineri, 14 martie 2025, în fața Guvernului, Parlamentului și Președinției Republicii Moldova, pentru a cere soluționarea imediată a restanțelor salariale. Acțiunea va începe la ora 10:00, în fața Casei Guvernului.

Potrivit FSF, datoriile salariale pentru cei aproape 5000 de angajați ai Căii Ferate din Moldova (CFM) au depășit 191 de milioane de lei. Lipsa acută de motorină și resurse logistice agravează situația, punând în pericol întregul sistem feroviar.

Sindicatele acuză autoritățile de indiferență față de problemele lucrătorilor feroviari, iar revendicările principale care vor fi prezentate la protest includ:

Achitarea urgentă a restanțelor salariale și compensarea pierderilor cauzate de întârzieri;

Respectarea legislației muncii în ceea ce privește drepturile salariaților CFM;

Majorarea salariului minim la 5500 de lei;

Intervenția Guvernului pentru salvarea transportului feroviar.

„În cazul în care Guvernul nu va lua măsuri urgente și concrete, FSF avertizează că angajații vor fi nevoiți să suspende contractele de muncă, în conformitate cu legislația în vigoare”, se arată în mesaj sindicaliștilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

02 Mai 2026, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:46 // Actual //  bani.md

Republica Moldova trebuie să creeze reguli „clare și lejere” pentru mediul de afaceri, dar și să sancționeze prompt orice încălcare, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0 organizat de grupul media Realitatea.

Oficialul a subliniat că rolul statului este să faciliteze accesul companiilor pe piață, funcționarea și chiar ieșirea din piață, însă în același timp autoritățile trebuie să intervină rapid acolo unde apar nereguli, inclusiv pe baza evaluării riscurilor. Cu toate acestea, ministrul a recunoscut deschis că Republica Moldova nu se află încă la nivelul de dezvoltare dorit.

„Nu suntem acolo unde ne-am dorit. Nu suntem la nivelul de prosperitate despre care vorbim”, a spus Osmochescu, explicând că efectele reformelor implementate în ultimii ani nu se văd imediat, ci abia după doi-trei ani.

Ministrul a punctat că, deși progresele există și „ce s-a făcut, s-a făcut foarte frumos”, acestea nu sunt suficiente pentru a genera un impact economic rapid într-o țară mică, expusă presiunilor geopolitice dintre Est și Vest.

În același timp, oficialul a reafirmat direcția strategică a țării, subliniind că Republica Moldova a ales ferm calea europeană, considerată singura capabilă să aducă prosperitate reală populației.

Potrivit lui, autoritățile se află acum într-o etapă critică. Or, după implementarea rapidă a reformelor, accentul trebuie mutat pe cheltuirea eficientă a fondurilor și valorificarea oportunităților oferite de planurile de creștere economică.

Osmochescu a evidențiat și obiectivele ambițioase ale Chișinăului. Este vorba de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană până în 2028 și obținerea statutului de stat membru până în 2030, mizând pe ritmul accelerat al reformelor și pe sprijinul extern fără precedent.