Salariile bugetarilor, salvate pe ultima sută de metri. Guvernul redistribuie 20 de milioane de lei între ministere

04 Nov. 2025, 15:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Nov. 2025, 15:52 // Actual //  Ursu Victor

Guvernul Republicii Moldova a elaborat un proiect de hotărâre privind redistribuirea unor alocații bugetare aprobate prin Legea bugetului de stat pentru anul 2025, în valoare totală de 19,76 milioane lei, pentru a asigura plata integrală a salariilor și contribuțiilor sociale în instituțiile publice centrale.

Potrivit proiectului, măsura este necesară ca urmare a insuficienței alocațiilor bugetare la capitolul cheltuieli de personal, semnalate de mai multe autorități publice centrale. Redistribuirea va fi efectuată între ministere și instituții, dar și între programele interne ale acelorași autorități, în limita a 10% din volumul alocațiilor aprobate.

Guvernul justifică această intervenție prin necesitatea respectării cadrului normativ privind salarizarea unitară în sectorul bugetar.

„Lipsa unei redistribuiri prompte a resurselor riscă să ducă la întârzieri salariale și la nerespectarea drepturilor angajaților din instituțiile publice”, se menționează în nota informativă a proiectului.

Documentul stabilește că sumele vor fi realocate exclusiv pentru cheltuieli de personal, iar lista instituțiilor la care se operează modificări este inclusă în anexa la proiectul de hotărâre a Guvernului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!