România introduce noi proceduri pentru mărfurile din afara UE care merg spre Moldova și Ucraina

08 Iun. 2026, 17:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
08 Iun. 2026, 17:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Transportul mărfurilor către Republica Moldova și Ucraina prin România ar putea dura mai mult, după introducerea unor noi reguli vamale la nivelul Uniunii Europene. Noile proceduri afectează în special produsele petroliere importate din afara UE prin portul Sulina, scrie profit.ro.

Autoritatea Vamală Română a anunțat că, din 25 mai 2026, a devenit operațională o nouă etapă a sistemului NCTS-RO, care obligă operatorii economici să înregistreze mărfurile aflate în tranzit pe teritoriul Uniunii Europene și să depună declarații suplimentare de siguranță.

Astfel, companiile care transportă combustibili din state non-UE, precum Turcia, vor trebui să prezinte garanții financiare pentru întreaga valoare a mărfii pe perioada tranzitului prin UE. Garanția va fi returnată după finalizarea transportului.

Reprezentanții pieței spun că noile reguli ar putea întârzia livrările prin Canalul Sulina cu două sau chiar trei zile, din cauza procedurilor suplimentare de vămuire și verificare a documentelor.

Potrivit sursei citate, mărfurile provenite din state membre ale Uniunii Europene, cum ar fi Grecia, nu vor fi supuse acestor formalități suplimentare.

În același timp, participanții la piață consideră că noile măsuri ar putea face mai atractive livrările prin portul Constanța, unde transporturile nu sunt afectate de noile reguli de tranzit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

23 Iul. 2026, 18:27
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Iul. 2026, 18:27 // Actual //  bani.md

Agenția de Investiții a lansat Studiul de Piață „Export Vision – Regatul Unit 2026”, destinat companiilor din Republica Moldova interesate să își extindă exporturile pe una dintre cele mai mari, competitive și exigente piețe de consum din Europa.

Cu aproximativ 70 de milioane de consumatori, un PIB de peste 3.500 de miliarde de euro și importuri de 839,5 miliarde de euro în 2025, Regatul Unit oferă oportunități importante companiilor capabile să răspundă cerințelor privind calitatea, conformitatea, prezentarea produsului și poziționarea comercială. În prezent, această țară se regăsește în top 20 destinații pentru exporturile Republicii Moldova.

Studiul identifică oportunități concrete atât pentru sectorul agroalimentar, cât și pentru industria prelucrătoare. Printre produsele moldovenești cu potențial se numără fructele proaspete și uscate, nucile, vinurile, sucurile, produsele de panificație și patiserie, precum și îmbrăcămintea, cablurile electrice, mobilierul și alte bunuri industriale. Analiza arată că, pentru mai multe dintre aceste categorii, cererea de import a Regatului Unit și capacitatea de export a Republicii Moldova au crescut concomitent în perioada 2021–2025.

Publicația oferă antreprenorilor informații despre profilul consumatorului britanic, structura pieței de retail, principalii importatori și distribuitori, dinamica schimburilor comerciale, procedurile vamale și cerințele aplicabile după Brexit. Totodată, studiul explică opțiunile de acces pe piață, de la exportul direct până la colaborarea cu importatori și distribuitori locali.

Documentul reprezintă un instrument practic pentru companiile care doresc să își evalueze potențialul, să își adapteze oferta și să pregătească o strategie realistă de intrare pe piața britanică.

Disponibil în limba română Studiul poate fi descărcat la linkul: https://invest.gov.md/wp-content/uploads/2026/07/Studiul_Export_Vision_UK_2026.pdf sau pe pagina Agenției de Investiții la secțiunea Publicații.