Trecem la televiziunea digitală. Când se încheie tranziția

17 Mart. 2022, 15:59
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Mart. 2022, 15:59 // Actual //  MD Bani

Începând de la 1 mai trecem la televiziunea analogică la cea digitală. Termenul limită era data de 1 ianuarie 2022. În acest sens, deputații au votat în lectură finală un proiect de lege care prevede stabilirea unui nou termen, scrie Realitatea.md.

Proiectul are drept scop instituirea cadrului normativ favorabil dezvoltării tehnologiilor avansate în domeniul comunicațiilor electronice, în special, finalizarea procesului de tranziție de la televiziunea analogică la cea digitală terestră.

De asemenea, printre obiective sunt valorificarea resurselor de spectru radio, asigurarea în continuare a accesului liber și gratuit al populației pe întregul teritoriu al Republicii Moldova la semnalul în format digital al programelor TV ale Instituției Publice Naționale a Audiovizualului Compania „Teleradio-Moldova”, ale Companiei Publice „Găgăuziya Radio Televizionu”, precum și ale altor furnizori.

Prin urmare, se așteaptă creșterea numărului posturilor TV care vor putea fi recepționate gratuit prin eter și intensificarea concurenței pe piața serviciilor TV contra plată.

Mijloacele financiare necesare pentru implementare prevederilor proiectului sunt prevăzute  în bugetul de stat pentru 2022.

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:30 // Actual //  Ursu Victor

Costurile împrumuturilor pe termen lung ale SUA au urcat la cel mai ridicat nivel de la sfârşitul anului 2023, pe măsură ce pierderea ratingului de credit triplu A al ţării şi proiectul fiscal al preşedintelui Donald Trump au alimentat îngrijorările cu privire la povara tot mai mare a datoriei guvernamentale, scrie FT, citat de Ziarul Financiar.

Randamentele obligaţiunilor de trezorerie americane pe 30 de ani au crescut cu până la 0,13 puncte procentuale, atingând 5,03% luni.

Contractele futures pe acţiuni americane pentru S&P 500 şi Nasdaq au scăzut cu 1,1%, respectiv 1,5%. Dolarul american a scăzut cu 0,9% faţă de un coş de valute importante, inclusiv lira sterlină şi euro.

Creşterea randamentelor obligaţiunilor vine după ce Moody’s a retrogradat ratingul de credit suveran triplu A al SUA vineri seara, avertizând cu privire la nivelurile datoriei guvernamentale şi creşterea deficitului bugetar.

Nicolas Trindade, administrator de fonduri la Axa, a declarat că retrogradarea Moody’s este „un avertisment că SUA nu ar trebui să mai considere natural faptul că se pot finanţa la costuri mici”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO