Impactul războiului asupra bugetului – în dezbateri la RliveTV. Ministrul Finanțelor – invitatul emisiunii „Rezoomat”!

25 Mart. 2022, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
25 Mart. 2022, 10:44 // Actual //  MD Bani

Capacitatea bugetului de stat al Republicii Moldova de a face față provocărilor generate de războiul din Ucraina este tema emisiunii „Rezoomat”. Invitatul jurnalistei Ileana Pîrgaru este ministrul Finanțelor, Dumitru Budianschi.

În timpul emisiunii vor fi abordate subiecte ce vizează asistența externă oferită Republicii Moldova, impactul crizei refugiaților ucraineni asupra bugetului de stat, deficitul bugetar și capacitățile de finanțare a acestuia.

De asemenea, în timpul emisiunii va fi abordată tema creșterii veniturilor cetățenilor prin majorări de pensii și salarii. Prioritar va fi și subiectul revizuirii acordului cu Fondul Monetar Internațional, în contextul prognozării unei creșteri economice în 2022 de doar 0,3%.

Emisiunea va fi difuzată astăzi, 25 martie, ora 20:00 la RLIVE TV și pe platformele www.realitatea.mdwww.rlive.md. RLIVE TV este distribuit de majoritatea rețelelor de cablu și IPTV din țară, având o acoperire pe țară de 82%.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!