Bulgaria amendează gigantul rus Lukoil cu zeci de milioane de dolari

18 Feb. 2023, 10:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Feb. 2023, 10:25 // Actual //  bani.md

Comisia pentru protecţia concurenţei din Bulgaria a amendat subsidiara bulgară a Lukoil cu 67,7 milioane de leva (36,83 milioane de dolari) pentru abuz de poziţie dominantă pe piaţă, transmite Reuters, conform Agerpres.

Lukoil Bulgaria, controlat de grupul rus Lukoil, a pus presiune pe concurenţi majorând gradual condiţiile de preţ pe piaţa cu ridicata şi eliminând reducerile la cantitate, în perioada martie 2021 – iunie 2022.

„Investigaţia Comisiei pentru protecţia concurenţei a arătat că Lukoil Bulgaria a implementat o strategie cuprinzătoare de limitare a concurenţei în domeniul comercializării cu ridicata a combustibililor în ţară”, se arată în comunicatul autorităţii de reglementare.

Instituţia a început verificarea Lukoil Bulgaria în urma plângerii subsidiarei bulgare a OMV şi a altor firme.

Lukoil Bulgaria controlează singura rafinărie a ţării, Neftochim Burgas, şi operează peste 200 de benzinării.

Cu o capacitate de procesare de 196.000 de barili pe zi, rafinăria Neftochim Burgas este cel mai mare producător de carburanţi din Bulgaria şi, după ce ţara vecină a obţinut o scutire de la embargoul impus de UE pentru importurile de petrol pe mare din Rusia, a început să proceseze numai ţiţei rusesc.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

20 Iul. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
20 Iul. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Comisia Europeană a aplicat platformei de comerț online AliExpress o amendă record de 550 de milioane de euro (circa 629 de milioane de dolari) pentru că nu a luat măsuri suficiente împotriva vânzării de produse ilegale, contrafăcute și periculoase, scrie REUTERS.

Sancțiunea este cea mai mare aplicată până acum în baza Digital Services Act (DSA), legislația europeană care obligă marile platforme online să combată conținutul și produsele ilegale.

Potrivit Comisiei Europene, AliExpress nu a evaluat corect riscurile privind comercializarea produselor ilegale și a supraestimat eficiența propriilor sisteme de detectare și eliminare a acestora. În consecință, pe platformă au rămas disponibile săptămâni întregi produse contrafăcute, jucării nesigure și cosmetice considerate periculoase pentru consumatori.

Executivul european a criticat și sistemul de recomandare și publicitate al platformei, despre care susține că a favorizat răspândirea produselor ilegale. Totodată, sistemul de verificare a mărcilor comerciale, creat pentru combaterea contrafacerilor, a fost calificat drept ineficient și insuficient dotat cu personal, fiind ușor de ocolit de comercianții care vând produse false.

„Acest lucru este foarte periculos pentru consumatori și incorect față de companiile care respectă regulile”, a declarat comisarul european pentru tehnologie, Henna Virkkunen.

Potrivit datelor prezentate de Comisie, AliExpress a avut anul trecut 193 de milioane de utilizatori în Uniunea Europeană, depășind platformele Shein (156 de milioane) și Temu (130 de milioane). Atât Temu, cât și platforma X a lui Elon Musk au fost sancționate anterior în baza DSA, însă cu amenzi mult mai mici – 200 de milioane de euro, respectiv 120 de milioane de euro.

AliExpress a respins sancțiunea, calificând-o drept „disproporționată”, și a anunțat că analizează decizia și toate opțiunile legale disponibile.

Compania riscă și noi sancțiuni dacă măsurile de remediere pe care le va propune autorităților europene nu vor fi considerate suficiente pentru respectarea legislației privind serviciile digitale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!