Anunț de la TERMOELECTRICA pentru administratorii de bloc. Sunt îndemnați să regleze temperatura

10 Mart. 2023, 15:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
10 Mart. 2023, 15:00 // Actual //  MD Bani

În contextul temperaturilor ridicate din ultimele zile, TERMOELECTRICA îndeamnă administratorii de bloc să reglaze temperatura în blocurile locative.

Reglând temperatura, va fi asigurat confortul termic al locatarilor și va fi economisită energia termică, anunță TERMOELECTRICA.

Termoelectrica reafirmă că furnizează energie termică până la branșamentul blocului. În vederea prevenirii supraîncălzirii caloriferelor, se încurajează locatarii să solicite intervenția Gestionarului fondului locativ.

Termoelectrica oferă, de asemenea, sprijin consultativ Gestionarului blocului în reglarea și ajustarea consumului de energie termică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

25 Mart. 2026, 15:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Mart. 2026, 15:46 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, în colaborare cu Ministerul Finanțelor, analizează posibilitatea rambursării unei părți din accize pentru transportatorii de persoane, în contextul creșterii accelerate a prețurilor la carburanți, a declarat ministrul Vladimir Bolea a declarat, în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la Realitatea TV.

Potrivit lui Bolea, măsura ar putea face parte dintr-un mecanism mai amplu menit să reducă presiunea asupra cetățenilor.

„Avem transportatorii de persoane. Pe lângă faptul că creăm acest mecanism, Ministerul Finanțelor duce discuții pentru a vedea în ce măsură este posibil de rambursat o parte din acciză și de a crea un instrument inclusiv pentru segmentul transportului. În așa mod noi vom echilibra un pic din impactul asupra cetățenilor”, a declarat Bolea.

Potrivit oficialului, majorarea prețurilor la combustibil se reflectă direct în costurile de transport, iar în lipsa unor măsuri compensatorii, povara este transferată integral asupra populației.

„Dacă se majorează prețul, tot impactul cade pe umerii cetățenilor. Dacă rambursăm o parte din acciză, statul preia o parte din șocul acestei majorări”, a explicat ministrul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!