Monopolul fiscal a devenit politic! Un membru dă cărțile pe față și se retrage din comisie

08 Mai 2024, 22:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Mai 2024, 22:09 // Actual //  bani.md

Stas Madan, reprezentantul Expert Grup, a anunțat retragerea sa din Comisia Națională pentru Monopol Fiscal, explicând decizia prin intermediul unei postări extinse pe rețelele sociale. Madan a subliniat confuzia și neînțelegerea publicului în ceea ce privește conceptul de monopol fiscal, introdus în legislația moldoveană în 2022.

Acesta a explicat că monopolul fiscal este atribuit unei întreprinderi sau unui grup de întreprinderi pentru a desfășura în exclusivitate o anumită activitate economică în scopul obținerii veniturilor pentru stat. În postare, Madan a detaliat solicitările primite de la Ministerul Energiei și de la „Metalferos” SA pentru atribuirea monopolului fiscal și a menționat eforturile sale de a analiza și de a contribui la procesul decizional.

Cu toate acestea, Madan a subliniat că progresele în rezolvarea unor aspecte critice, precum mecanismele de stabilire a prețurilor și aspectele fiscale, au fost limitate, iar discuțiile au migrat spre aspecte politice.

Astfel, în lipsa unei disponibilități suficiente pentru a soluționa aceste aspecte, Madan a decis să se retragă din Comisie, exprimându-și speranța că energia și eforturile sale vor fi valorificate în altă parte.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Iul. 2025, 09:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Iul. 2025, 09:02 // Actual //  Ursu Victor

România continuă să fie una dintre destinațiile preferate ale moldovenilor. Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică din România, în perioada 1 ianuarie – 31 mai 2025, 37.867 de turiști din Republica Moldova au fost cazați în structurile de primire turistică din România, inclusiv în apartamente și camere de închiriat.

Astfel, Republica Moldova se află pe locul 8 în clasamentul celor mai importante surse de turiști străini pentru România, devansând țări precum Spania, Ucraina, Bulgaria sau Turcia.

În total, în această perioadă, sosirile în structurile de primire turistică din România au însumat 4,49 milioane de persoane, în creștere cu 0,8% față de perioada similară din 2024. Turiștii străini au reprezentat 19,2% din total, iar cei din Republica Moldova au avut o prezență tot mai vizibilă în peisajul turistic românesc, scrie economica.net.

Datele arată că orașele cele mai vizitate au fost Bucureștiul, Brașovul și Clujul, iar durata medie a șederii pentru turiștii străini a fost de 2,1 zile.

Creșterea numărului de turiști moldoveni în România reflectă nu doar proximitatea geografică și legăturile culturale, ci și diversificarea ofertelor turistice și a facilităților de cazare din țara vecină. Tendința ar putea continua și în sezonul estival, când litoralul românesc devine o atracție majoră pentru turiștii din regiune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO