Cum faci bani din marketing digital în Moldova – Afaceri la Microscop

31 Mai 2024, 09:53
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
31 Mai 2024, 09:53 // Oameni şi Idei //  bani.md

Adrian, un tânăr de 24 de ani din Moldova, își redefinește traiectoria profesională în lumea digitală, transformând conținutul video creativ într-o sursă profitabilă de venit. Cu o experiență solidă în producția de spoturi publicitare, Adrian a lansat o agenție de marketing digital care acum generează un profit lunar de 4.000 de euro prin servicii de mentorat, traininguri și, mai ales, prin crearea de Reels captivante.

Cu o viziune clară și o strategie de preț adaptată pieței, Adrian nu doar că vinde servicii de Reels Making, dar oferă și consultanță personalizată, ajutând alte afaceri să navigheze în peisajul digital în continuă schimbare. Cu toate acestea, o oră de consultanță pare să fie o sabie cu două tăișuri, punând în pericol planul său ambițios de a crește profitul afacerii la 10.000 de euro lunar în următoarele 6 luni.

Într-o lume unde conținutul video domină, Adrian își folosește talentul și expertiza pentru a-și sculpta un loc în industrie. Dar cine dictează încasările lui Adrian? Este piața cu cererea ei fluctuantă sau sunt strategiile sale de preț care necesită ajustări fine? În video de mai jos, afli drumul lui și provocările pe care le are.

„Afaceri la Microscop” poate fi vizionat pe RLIVE TV, joi la 22:00, sâmbăta la 06:00 și miercuri la 16:00.

21 Apr. 2026, 16:16
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
21 Apr. 2026, 16:16 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Rinat Ahmetov, considerat cel mai bogat om din Ucraina, a achiziționat prin holdingul său un apartament de lux pe cinci niveluri în Monaco pentru 471 de milioane de euro, într-o tranzacție care se numără printre cele mai mari vânzări de locuințe private consemnate vreodată.

Rinat Ahmetov a cumpărat în Monaco un apartament de lux de 471 de milioane de euro, într-una dintre cele mai mari tranzacții rezidențiale din istorie. Miliardarul a fost recent în România unde a mers la Arena Națională flancat de bodyguarzi, pentru a-și lua rămas bun de la Mircea Lucescu.

Proprietatea, cu 21 de camere, este situată pe malul mării, în districtul Mareterra, cea mai nouă și exclusivistă dezvoltare imobiliară din Principat. Proiectul, construit pe teren câștigat din mare și inaugurat de prințul Albert al II-lea în 2024, a atras deja investitori ultra-bogați din întreaga lume.

Apartamentul se află în clădirea emblematică „Le Renzo” și se întinde pe aproximativ 2.500 de metri pătrați, fără a include balcoanele și terasele cu vedere la Marea Mediterană. Locuința dispune de piscină privată, jacuzzi și cel puțin opt locuri de parcare.

Grupul energetic DTEK, controlat de același miliardar Rinat Ahmetov, a fost unul dintre furnizorii de energie electrică pentru Republica Moldova, livrând curent pe piața locală în trimestrul al doilea al anului 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!