Suma fabuloasă a banilor cash în circulație în Republica Moldova

02 Iul. 2024, 10:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Iul. 2024, 10:21 // Actual //  bani.md

Numerarul aflat în circulație se cifra la 41,6 miliarde de lei, la sfârșitul anului 2023, potrivit cifrelor publicate de Banca Națională a Moldovei.

Bancnotele cu valoarea nominală de 1 leu şi 200 de lei au cea mai mare pondere în cantitatea banilor aflați în circulație – 23,5% și 29%. Cantitatea bancnotelor de un leu s-a cifrat la 78,5 milioane de lei, iar de 200 de lei – 97 de milioane de lei.

Cele mai puţine la număr sunt bancnotele de 1000 de lei, cu o pondere de 2,1% (7 milioane de bucăți). 4,3% din totalul bancnotelor în circulaţie sunt cele de 500 de lei – 7,3 de milioane de bucăţi, în valoare totală de 7,1 miliarde de lei.

În total în circulaţie sunt 334 milioane de bancnote – de 1 leu, 5 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei, 500 lei, 1000 lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Aug. 2026, 14:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Aug. 2026, 14:33 // Actual //  Grîu Tatiana

Aproape 67 de mii de garanții de origine pentru energia produsă din surse regenerabile vor fi transferate furnizorilor de energie electrică din Republica Moldova. Decizia a fost aprobată de Consiliul de Administrație al ANRE, după ce aceste certificate nu au fost comercializate de furnizorul central, Energocom, în cadrul procesului competitiv.

Potrivit documentelor ANRE, este vorba despre 66 676 de garanții de origine, aferente energiei electrice produse din surse regenerabile în perioada ianuarie-aprilie 2026. O garanție de origine reprezintă un document electronic care confirmă că o anumită cantitate de energie livrată consumatorului a fost produsă din surse regenerabile. O garanție corespunde unui MWh de energie verde.

Pentru certificatele care nu au fost comercializate anterior de Energocom, legea prevede un mecanism automat: acestea sunt transferate furnizorilor care livrează energie consumatorilor, proporțional cu cota pe care fiecare o deține pe piața de retail.

Cea mai mare parte revine Premier Energy – 49 167 de garanții, iar Furnizarea Energiei Electrice Nord – 15 588. Restul sunt repartizate către ceilalți furnizori, în funcție de cota lor de piață: Navitas Energy, ML Energy-Group, M.Energy Trading, Alectrona Energy, ECOSOLAR PARK, Trade Energo Plus și Terraenergia.

Potrivit notei de argumentare, certificatele aferente perioadelor de producere din ianuarie-aprilie 2026 au termene de expirare cuprinse între 1 februarie și 1 mai 2027. Documentul mai precizează că cinci garanții nu au putut fi repartizate și urmează să fie luate în calcul la următoarea alocare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!