Lovitură dată de Dacia. Modelul care a rupt gura târgului

01 Oct. 2023, 07:34
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Oct. 2023, 07:34 // Actual //  bani.md

Dacia, preluată de Grupul Renault, a atins o performanță istorică. Dacia Sandero a fost cel mai bine vândut model în Europa în luna februarie. Astfel, modelul mărcii repetă performanța obținută și pe parcursului anului 2023.

Dacia, preluată de Grupul Renault, a atins o performanță istorică. Conform datelor, Dacia a vândut 17.677 de exemplare Sandero. În creștere cu 40,5% față de perioada similară a anului trecut. În cele două luni ale anului, hatchbackul a fost comercializat în 38.206 unități (+30%). Dacia a atins o bornă semnificativă, anunțând că între anii 2004 și 2023 a comercializat un total de 8 milioane de autovehicule.

Dacia atinge o performanță istorică

Compania românească a fost fondată în 1968 sub numele de UAP. Prescurtarea pentru Uzina de Autoturisme Pitești. Inițialele acestei denumiri au fost reflectate în primul logo al companiei.

În anul 1980, numele „Dacia” a fost adoptat oficial, odată cu introducerea unui nou logo ce prezenta inscripția Dacia pe un fundal negru. Un omagiu adus direct poporului antic al Daciei.

Grupul Renault a preluat Dacia în 1999, și în 2003 a fost introdus al treilea logo al companiei. Numele Dacia era afișat pe un fundal albastru. Acest logo a devenit cunoscut în întreaga lume datorită lansării modelului Logan în 2004.

Ulterior, în 2008, odată cu debutul lui Sandero, brandul a dezvăluit un nou logo. În acest nou design, fundalul albastru a fost înlocuit cu o nuanță de gri deschis, iar o parte din forma scutului a fost decupată în mijloc.

Dacia, o poveste de succes sub bagheta Renault

În 2021, Dacia a introdus noul său logo, denumit Dacia Link, care poate fi văzut pe toate modelele sale în prezent. De la debutul Daciei Logan în 2004, care a marcat un moment crucial pentru producătorul român.

Modelele Dacia au fost comercializate în 44 de țări din regiunea Mediteraneeană. Franța este cea mai importantă piață pentru Dacia, urmată de Italia, Germania, Marea Britanie, Spania, Portugalia, Belgia etc. România se află și ea în top 5.

Dacia a fost liderul pieței de retail din Europa pentru al doilea an consecutiv.

De asemenea, compania se află pe primul loc în ceea ce privește piața de retail din Portugalia și Belgia, și ocupă locul al treilea în Franța. De la 2017 și până în prezent, Dacia Sandero a fost cea mai vândută mașină pe piața de retail din Europa.

Portofoliul Dacia cuprinde o varietate de modele de mare succes:  Spring, Sandero, Sandero Stepway, Duster, Jogger și Logan. Toate aceste modele au contribuit la atingerea pragului de 8 milioane de mașini vândute în ultimii 19 ani.

Cel mai popular model a fost, cu mult în față, Sandero Stepway, care a înregistrat 2.78 milioane de exemplare vândute. Următorul în top este Duster, cu 2.26 milioane de unități vândute, urmat de Logan, care a înregistrat 1.97 milioane de exemplare vândute.

Dacia a vândut în 2022 un număr de 573.800 de vehicule, cu 6,8% mai mult față de anul precedent. Marca românească a depășit pragul simbolic de 8 milioane de automobile vândute de la lansarea modelului Logan, în 2004.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

02 Iul. 2026, 16:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Iul. 2026, 16:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Piața neagră a țigaretelor din România a reprezentat 10,5% din consumul total în luna mai 2026, în scădere cu 0,4 puncte procentuale față de februarie, însă cu 1,6 puncte procentuale peste nivelul înregistrat în mai 2025, potrivit celui mai recent studiu realizat de compania de cercetare Novel Research.

Cercetarea spune că, cea mai mare creștere a comerțului ilicit a fost înregistrată în nord-estul României, unde piața neagră a avansat cu 6,6 puncte procentuale, până la 14,7%. În schimb, în sud-vest fenomenul s-a redus cu 5,5 puncte procentuale, până la 9%.

Cea mai ridicată pondere a pieței negre continuă să fie în sudul țării, unde produsele de contrabandă reprezintă 17% din consum.

Directorul general al Novel Research, Marian Marcu, afirmă că Bulgaria rămâne principala sursă a țigaretelor de contrabandă de pe piața românească, cu o cotă de 27,7%, deși aceasta este în scădere.

În același timp, ponderea produselor provenite din Republica Moldova a coborât cu 3,2 puncte procentuale, până la 15,1% și continuă să se reduc în ultimele luni.

Reprezentanții industriei tutunului avertizează însă că fenomenul rămâne unul îngrijorător și afectează în continuare veniturile bugetare și piața legală.

Potrivit platformei StopContrabanda.ro, autoritățile române au confiscat în prima jumătate a acestui an aproximativ 100 de milioane de țigarete de contrabandă, cu o valoare estimată la 66,7 milioane de lei.

La rândul său, inspectorul general al Poliției de Frontieră din România, chestor principal Cornel Laurian Stoica, a declarat că în primele cinci luni ale anului au fost confiscate aproximativ 790.000 de pachete de țigări, evaluate la 18,6 milioane de lei, precum și peste 1,1 tone de tutun vrac și aproximativ 130 de kilograme de tutun pentru narghilea.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!