Primii 100 de kilometri ai liniei Vulcănești–Chișinău au fost puși sub tensiune

15 Iul. 2026, 18:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Iul. 2026, 18:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Primii 100 de kilometri ai Liniei Electrice Aeriene Vulcănești–Chișinău au fost puși sub tensiune. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei în exercițiu, Dorin Junghietu, care a asistat la desfășurarea lucrărilor.

Potrivit ministrului, segmentul de linie va rămâne în regim de testare timp de 24–48 de ore, perioadă în care specialiștii Î.S. Moldelectrica vor verifica funcționarea acestuia.

Acesta a precizat că echipa tehnică a Moldelectrica a efectuat toate verificările și coordonările necesare înainte de energizarea segmentului, iar testele fac parte din programul complex de verificare a fiecărei componente a proiectului.

„Aceste lucrări fac parte din programul complex de testare individuală a fiecărei componente a proiectului, care vor fi finalizate odată cu punerea sub tensiune a tuturor celor trei componente împreună: Stația Vulcănești, Linia Electrică și Stația Chișinău”, a spus ministrul.

Linia Electrică Aeriană Vulcănești–Chișinău este unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură energetică realizate în Republica Moldova. Aceasta are o lungime de aproximativ 157 de kilometri, traversează 35 de localități din opt raioane și va conecta Stația Electrică Vulcănești de 400 kV cu Stația Electrică Chișinău de 330 kV. Linia va avea o capacitate de transport de până la 630 MVA, suficientă pentru a acoperi peste 50% din consumul de energie electrică al țării în perioadele de vârf.

Proiectul face parte din Programul de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic al Republicii Moldova și este finanțat de Grupul Băncii Mondiale, valoarea totală ridicându-se la aproximativ 61 de milioane de euro, dintre care circa 27 de milioane de euro sunt destinate construcției liniei electrice. Lucrările au început în aprilie 2024.

15 Aug. 2026, 10:07
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Aug. 2026, 10:07 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Telefonul mobil a devenit principalul instrument prin care moldovenii își gestionează banii la distanță. Datele Băncii Naționale a Moldovei pentru trimestrul II din 2026 arată că aproape 98% din numărul operațiunilor efectuate de persoanele fizice prin sistemele de deservire bancară la distanță au fost realizate prin mobile banking.

În perioada aprilie–iunie, persoanele fizice au efectuat în total 28,44 milioane de operațiuni prin sistemele IPAD (instrumente de plată cu acces la distanță). Dintre acestea, nu mai puțin de 27,87 milioane au fost realizate prin aplicațiile mobile ale băncilor.

Astfel, mobile banking-ul a concentrat circa 98% din toate operațiunile persoanelor fizice. Prin internet banking au fost realizate doar 571,5 mii de operațiuni, adică aproximativ 2%.

Și mai spectaculoase sunt sumele transferate. Valoarea totală a operațiunilor persoanelor fizice a ajuns în trimestrul II la 48,87 miliarde de lei. Din această sumă, 47,51 miliarde de lei au trecut prin mobile banking, echivalentul a 97,2% din total.

Prin internet banking, persoanele fizice au efectuat operațiuni de numai 1,36 miliarde de lei.

Datele arată practic dispariția PC banking-ului din utilizarea curentă: BNM raportează zero operațiuni atât pentru persoanele fizice, cât și pentru cele juridice.

Situația este aproape inversă în cazul companiilor. Persoanele juridice au efectuat 4,99 milioane de operațiuni, în valoare de aproape 319,8 miliarde de lei.

Internet banking-ul domină categoric acest segment: 4,69 milioane de operațiuni, în valoare de 313,09 miliarde de lei. Asta înseamnă circa 94% din numărul tranzacțiilor și aproape 98% din valoarea lor.

Prin mobile banking, companiile au realizat doar 302,4 mii de operațiuni, însă valoarea acestora a fost deloc neglijabilă – aproximativ 6,68 miliarde de lei.

Diferența dintre populație și mediul de afaceri este vizibilă și la valoarea medie a unei operațiuni. În cazul persoanelor fizice, aceasta a fost de aproximativ 1.718 lei, în timp ce pentru persoanele juridice media a depășit 64 de mii de lei.

Cumulat, persoanele fizice și juridice au efectuat în trimestrul II peste 33,43 milioane de operațiuni prin sistemele bancare la distanță.

Valoarea acestora a ajuns la aproximativ 368,64 miliarde de lei în doar trei luni.