RECORD. Moldova înregistrează cel mai mare preț la energia electrică, carburanți și gaze din ultimii 10 ani

18 Oct. 2021, 11:15
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Oct. 2021, 11:15 // Actual //  bani.md

În nouă luni ale anului 2021 scumpirile din domeniul energetic au constituit 12,5%, iar până la sfârșitul anului estimările arată că scumpirile vor ajunge la 16%, cea ce reprezintă valoarea maximă din ultimii 10 ani.

”Cel mai mult inflația energetică a fost influențată de creșterea prețurilor la produsele petroliere cu 31,8% în primele 9 luni ale anului. Totodată prețul la energia electrică pentru consumatorii casnici s-a redus cu 8,3%, iar la gazele naturale tarifele au rămas neschimbate până în prezent”, constată economistul, Veaceslav Ioniță.

Creșterea prețurilor la resursele energetice din acest an au loc după o scădere pronunțată din 2020 cu 10,4% și o menținere relativ stabilă în ultimii 8 ani.

În anul 2020 inflația energetică a scăzut datorită reducerii prețurilor la produsele petroliere cu 16,6% și scăderea tarifelor la energia electrică cu 8.9%.

Potrivit lui Ioniță, această stabilitate a prețurilor din ultimii ani a determinat scăderea poverii energetice a Moldovei, care este determinată ca Importul de Resurse energetice raportate la PIB. Astfel până în 2015 Moldova importa resurse energetice egale cu 12-15% din PIB, iar în 2020 acest indicator a ajuns la minimul istoric de doar 4,8% din PIB. În condițiile celor mai proaste evoluții, povara energetică a Moldovei riscă să ajungă la 10,4%, cea ce este de două ori mai mult decât în 2020, însă comparabil cu situația de până în 2015.

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:37 // Actual //  Ursu Victor

Slovacia a asigurat în luna ianuarie circa 18% din volumul importurilor de energie electrică ale Ucrainei, un nivel record în condițiile deficitului sever provocat de atacurile ruse asupra infrastructurii energetice ucrainene. Totuși, aceste livrări ar putea fi suspendate, relatează Reuters.

Premierul slovac Robert Fico a avertizat public că va cere operatorului de stat SEPS să oprească livrările de urgență de electricitate către Ucraina dacă nu vor fi reluate fluxurile de petrol rusesc către Slovacia.

„Dacă livrările de petrol [rusesc] către Slovacia nu vor fi reluate luni, voi cere companiei de stat SEPS să înceteze livrările de urgență de energie electrică către Ucraina”, a scris Fico într-un mesaj publicat pe platforma X.

Transportul petrolului rusesc prin principala conductă „Drujba” este oprit din 27 ianuarie, după ce, potrivit Kievului, un atac cu dronă rusească a lovit echipamente ale conductei în vestul Ucrainei. În ultimele zile, Slovacia și Ungaria au intensificat presiunile pentru reluarea livrărilor.

La rândul său, Ucraina a propus rute alternative pentru transportul petrolului către Europa. Într-o scrisoare consultată de Reuters, misiunea ucraineană pe lângă UE a sugerat utilizarea sistemului ucrainean de transport al petrolului sau a rutelor maritime, inclusiv a conductei Odesa–Brodi, care leagă principalul port ucrainean la Marea Neagră de statele europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!