S-a stins din viață un fost viceguvernator BNM

13 Iul. 2024, 11:43
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
13 Iul. 2024, 11:43 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Fostul viceguvernator al Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Arcadie Albu, s-a stins din viață, conform unui comunicat de presă emis vineri seară de către BNM. Cauza decesului nu a fost încă dezvăluită.

Arcadie Albu a ocupat funcția de viceguvernator al Băncii Naționale a Moldovei în perioada 1 martie 2022 – 31 decembrie 2023. În acest timp, Albu a contribuit semnificativ la implementarea politicilor monetare și la asigurarea stabilității financiare a Republicii Moldova.

BNM a transmis condoleanțe familiei și apropiaților lui Arcadie Albu, subliniind rolul său important în dezvoltarea sectorului bancar din țară. „Suntem profund îndurerați de trecerea în neființă a fostului nostru coleg și prieten, Arcadie Albu. Contribuția sa la Banca Națională a Moldovei și la economia națională va fi întotdeauna apreciată și amintită”, se arată în comunicatul BNM.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

19 Mai 2026, 16:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Mai 2026, 16:30 // Actual //  Grîu Tatiana

ÎS „Moldelectrica” ar putea fi scutită de plata a circa 26 de milioane de lei către bugetul de stat, iar banii vor fi redirecționați pentru proiecte strategice de interconectare energetică cu România și sistemul electroenergetic european.

Ministerul Energiei a anunțat inițierea elaborării unui proiect de hotărâre a Guvernului privind exceptarea întreprinderii de la plata defalcărilor din profitul net obținut în anul 2025. Instituția spune că măsura este necesară pentru menținerea stabilității financiare a operatorului sistemului de transport al energiei electrice.

„Profitul care ar fi urmat să fie transferat în bugetul de stat va fi redirecționat pentru susținerea proiectelor investiționale strategice și consolidarea infrastructurii electroenergetice naționale, contribuind astfel la creșterea securității energetice a Republicii Moldova și la accelerarea procesului de interconectare cu piața energetică europeană”, precizează Ministerul Energiei.

Amintim că ÎS „Moldelectrica” urmează a fi transformată în societate pe acțiuni. Potrivit Ministerului Energiei, inițiativa are drept scop consolidarea independenței operatorului și alinierea la standardele europene, fără privatizarea infrastructurii strategice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!