Securitatea alimentară discutată la Guvern. Gavrilița i-a spus lui Gherciu să analizeze impactul războiului

09 Mart. 2022, 15:37
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Mart. 2022, 15:37 // Actual //  bani.md

Războiul Federației Ruse din Ucraina a afectat comerțul Republicii Moldova cu cele două state. Or, premiera Natalia Gavrilița i-a spus ministrului Agriculturii, Viorel Gherciu să analizeze impactul asupra exporturilor, dar și asupra securității alimentare a țării.

Recomandăm elaborarea de politici în maxim două săptămâni, în contextul sistării anumitor exporturi în Ucraina, dar și în contextul creșterii prețurilor la carburanți pentru ajutorarea agricultorilor. Noi trebuie s venim cu programe țintite pentru industriile care au nevoie de suport”, a explicat Gavrilița

De la 1 martie 2022 au intrat în vigoare interdicțiile la exportul de grâu și porumb, iar în scurt timp se așteaptă o astfel de măsură și în cazul semințelor de floarea soarelui.

Acestea sunt doar o parte din măsurile luate de Comisia pentru Situații Excepțională pentru o perioadă de aproximativ două luni și au ca scop declarat asigurarea securității alimentare a țării.

Datele vamale arată că principalul exportator de porumb în 2021 a fost Agrofloris-Nord SRL (deținută de milionarul Vaja Jhashi), care a avut o cotă de 21%. Trans Cargo Terminal SRL – a asigurat în 2021 circa 2% din livrările de porumb. După Agrofloris, al doilea exportator este Orom-Imexpo SRL din Orhei cu o cotă de 11%.

24 Iun. 2026, 16:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Iun. 2026, 16:46 // Actual //  Ursu Victor

Economia Republicii Moldova continuă să se afle într-o zonă de stagnare, potrivit celei mai recente ediții a Indicatorului Expert-Grup „Termometrul Economic al Moldovei”, care sintetizează evoluția principalilor indicatori economici publicați de Biroul Național de Statistică și Banca Națională a Moldovei.

Datele pentru aprilie 2026 arată că indicatorul compozit a ajuns la +0,07 deviații standard față de media istorică, în timp ce media mobilă pe trei luni s-a situat la +0,04 deviații standard. Ambele valori se încadrează în intervalul definit de autori drept regim de stagnare.

Potrivit Expert-Grup, economia beneficiază de impulsuri pozitive din partea producției industriale, comerțului cu amănuntul și exporturilor. În aprilie, comerțul cu amănuntul a avut cea mai mare contribuție pozitivă la indicator (+0,18σ), urmat de producția industrială (+0,15σ) și exporturi (+0,03σ), care au crescut cu 13,5% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Cu toate acestea, semnalele favorabile sunt contrabalansate de creșterea primei de risc din economie și de deteriorarea calității portofoliilor bancare. Cea mai mare contribuție negativă provine din diferența dintre randamentul valorilor mobiliare de stat la 364 de zile și rata de bază a BNM (-0,20σ), urmată de evoluția creditelor neperformante (-0,11σ).

„Creșterea primei de risc dintre randamentul VMS și rata de bază a menținut media mobilă în jurul valorii zero regim de stagnare  în primele luni ale anului 2026”, se arată în analiza Expert-Grup.

Autorii studiului notează că economia a traversat în ultimii ani mai multe șocuri, de la criza bancară din 2014-2015 și pandemia COVID-19 până la efectele războiului din Ucraina și crizei energetice. După o perioadă îndelungată de declin și stagnare, indicatorul a revenit în teritoriu pozitiv în a doua jumătate a anului 2025, însă fără a semnala încă o creștere economică robustă.

Potrivit Expert-Grup, indicatorul urmărește relativ fidel evoluția PIB-ului și a anticipat o parte importantă a recesiunilor din ultimii 15 ani. În primul trimestru al anului 2026, semnalul de stagnare transmis de indicator a coincis cu încetinirea creșterii economice la doar 0,4%.

Conform metodologiei utilizate, economia intră în regim de creștere atunci când indicatorul depășește pragul de +0,1 deviații standard, iar valorile sub -0,1 semnalează declin economic.