Ședință cu dragoste! Guvernul lui Recean ar putea fi învestit de 14 februarie

13 Feb. 2023, 13:31
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Feb. 2023, 13:31 // Actual //  bani.md

Guvernul premierului desemnat Dorin Recean ar putea fi învestit mâine, 14 februarie, de Ziua Îndrăgostiților.

Majoritatea miniștrilor din Guvernul condus de Natalia Gavrilița se vor regăsi în noul cabinet de miniștri în frunte cu Dorin Recean, iar marți, 14 februarie, ar putea avea loc învestirea în Parlament, a declarat pentru Radio Moldova, deputatul PAS, Radu Marian.

„Suntem acum la discuții, consultări, procesul e la final, în următoarele zile vom anunța decizia. Guvernul nou învestit va lucra în baza priorităților guvernului Gavrilița”, afirmă Radu Marian.

Guvernul Gavrilița a plecat în demisie vineri, 10 februarie, după un an și jumătate de guvernare, explicând că Republica Moldova intră într-o nouă fază în care prioritatea este securitatea. Două ore mai târziu, președinta Maia Sandu l-a desemnat la funcția de premier pe consilierul prezidențial pe securitate, Dorin Recean.

14 Mai 2026, 14:21
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Mai 2026, 14:21 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Turismul intern din Republica Moldova s-a majorat în primele trei luni ale anului 2026  și  a înregistrat cea mai mare creștere dintre toate formele de turism, arată datele Biroul Național de Statistică.

Potrivit statisticilor, numărul moldovenilor care au călătorit în interiorul țării prin intermediul agențiilor de turism a crescut cu 41,5% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut și a ajuns la 17,8 mii de persoane. Creșterea a fost alimentată atât de turiștii care au ales vacanțe locale, cât și de excursioniștii de o zi.

În paralel, moldovenii au continuat să călătorească peste hotare. În ianuarie-martie 2026, aproape 36 de mii de persoane au plecat în străinătate prin agențiile de turism, cu 5% mai mult decât anul trecut. Egiptul rămâne destinația preferată a moldovenilor, concentrând 34,6% din toate călătoriile externe organizate, urmat de România cu 22,2% și Turcia cu 10,6%.

Datele mai arată că moldovenii petrec mai mult timp în vacanțele externe. Durata medie a sejurului peste hotare a crescut de la 5,3 zile la 6 zile, iar numărul total de turiști-zile a urcat cu aproape 18%.

În schimb, turismul receptor, adică numărul străinilor care au venit în Republica Moldova prin agențiile de turism, a scăzut cu 1,5%, până la 12,4 mii de persoane. Totuși, numărul turiștilor străini care au rămas cel puțin o noapte în țară a crescut cu peste 76%, chiar dacă excursioniștii de o zi s-au redus.

Majoritatea vizitatorilor străini au fost cetățeni ai România, care au reprezentat peste 80% din total, urmați de turiști din Italia și Spania.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!