Sesiunea de informare continuă! Directorul adjunct AEE, Eugen Gîrlea, a vizitat Anenii Noi, Căușeni și Ștefan Vodă

22 Iul. 2021, 17:32
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Iul. 2021, 17:32 // Actual //  MD Bani

Directorul adjunct al Agenţiei pentru Eficienţă Energetică, Eugen Gîrlea a vizitat raioanele Anenii Noi, Căușeni și Ștefan Vodă pentru a comunica cu reprezentanții administrației publice locale și pentru a prezenta informațiile disponibile privind eficiența energetică, auditul energetic și achizițiile eficiente. Astfel de vizite urmează a fi organizate în toate raioanele Republicii Moldova și UTA Găgăuzia.

În acest sens, în cadrul Consiliilor Raionale, au fost instalate panouri cu informații la care are acces toată populația, precum: sfaturi la domiciliu sau la birou, măsuri de eficientizare a energiei. De asemenea, pentru specialiștii în domeniu sunt disponibile informații despre cerințele minime de elaborare a unui audit energetic, scopul și importanța acestuia.

Vicepreședintele raionului Anenii Noi, pe domeniul economic, Valentin Brinișter, a salutat inițiativa noastră și a menționat că eficiența energetică și sursele de energie regenerabilă sunt subiecte foarte importante pentru raion și oamenii trebuie să cunoască cât mai multă informaţie despre eficiența energetică, auditul energetic și achizițiile eficiente.

Valentina Barbei, vicepreședinta raionului Ștefan Vodă, ne-a mulțumit pentru inițiativa voastră și ne-a asigurat că va depune maxim efort pentru a susține și promova acțiunile de informare inițiate de AEE privind eficiența energetică în raionul Ștefan Vodă.

Vicepreședintele raionului Căușeni, Oleg Cuciuc ne-a comunicat că campania de informare privind eficiența energetică este una  binevenită și că va contribui la deseminarea informațiilor disponibile pe teritoriul raionului Căușeni.

,,Prin această campanie ne dorim să ajungem în toate raioanele Republicii Moldova și să oferim informații la cat mai multă populație. Este important să realizăm că doar împreună putem contribui la durabilitatea mediului înconjurător și la reducerea emisiilor de CO2, cât și a consumului de energie” a spus,  Eugen Gîrlea.

Campania se desfășoară  în perioada iunie – august 2021,  în toate centrele raionale ale Republicii Moldova și UTA Găgăuzia. Scopul acesteia este  diseminarea informației prin intermediul autorităților publice locale, despre eficiența energetică, auditul energetic și achizițiile eficiente.

AEE are misiunea de a implementa politica de stat în domeniul eficienței energetice, performanței energetice a clădirilor, precum și a valorificării surselor de energie regenerabilă, inclusiv prin atragerea și gestionarea resurselor financiare în vederea finanțării proiectelor în domeniile respective într-un mod durabil din punct de vedere al mediului înconjurător și a schimbărilor climatice.

25 Iun. 2026, 16:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Iun. 2026, 16:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Comisia de selectare a candidatului pentru funcția de director general al S.A. „Moldtelecom” a admis în etapa următoare a concursului doi candidați. Este vorba de actualul director general interimar al companiei, Viorel Motorniuc, și fostul director B2B și ICT al Orange Moldova, Andrei Preașcă.

Agenția Proprietății Publice (APP) a anunțat că, până la expirarea termenului de depunere a dosarelor, au fost înregistrate doar două candidaturi, iar ambele au fost declarate eligibile pentru continuarea concursului.

Viorel Motorniuc conduce interimar Moldtelecom din ianuarie 2024, după plecarea fostului director general Alexandru Ciubuc. Anterior, acesta a fost consilier în cadrul Agenției Proprietății Publice și consilier economic al prim-ministrului, iar în sectorul privat a ocupat funcții de conducere la Orhei-Vit, Bemol Retail și alte companii din domeniul comercial.

Contracandidatul său, Andrei Preașcă, vine din mediul privat, cu peste două decenii de experiență în industria telecom. Acesta a activat timp de aproximativ 24 de ani în cadrul Orange Moldova, unde a ocupat funcția de director B2B Sales & ICT și a fost membru al Consiliului de Administrație. Potrivit CV-ului său, Preașcă a coordonat dezvoltarea serviciilor destinate clienților corporativi și proiecte de transformare digitală, având responsabilități directe asupra performanței financiare a segmentului business.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!