Soluția de avarie găsită de Putin pentru a-l înlocui pe generalul Aleksandr Lapin la comanta Armatei Centru din Ucraina

04 Nov. 2022, 04:37
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Nov. 2022, 04:37 // Actual //  bani.md

Comandantul trupelor Districtului Militar Central (TsVO) al Federației Ruse, generalul-maior Aleksandr Lapin, care a condus grupul de trupe ruse „Centru” din Ucraina, a plecat oficial într-o vacanță de trei săptămâni.

Generalul-maior Aleksandr Linkov a fost numit comandant temporar, a informat mass-media rusă cu referire la serviciul de presă al Districtului Militar Central.

Linkov a fost anterior șeful departamentului de organizare și mobilizare al Districtului Militar Central.

Aleksandr Lapin a fost prezentat publicului în calitate de comandant al grupului central al Forțelor Armate Ruse în iunie. În septembrie, Lapin l-a înlocuit pe generalul locotenent Roman Berdnikov, care a fost îndepărtat de la comanda Districtului Militar de Vest după înfrângerea zdrobitoare a armatei ruse în direcția Harkov.

Când rușii au fost înfrânți lângă Lyman, liderul cecen Ramzan Kadîrov, care a fost susținut de șeful PMC „Wagner”, Evgheni Prigojin, l-a criticat public pe Alexandru Lapin.

După aceea, Lapin a încetat să mai apară în public, iar la sfârșitul lunii octombrie s-au semnalat că ar fi fost înlăturat din postul de comandant. Ministerul Apărării al Federației Ruse nu a confirmat oficial acest lucru, dar a spus neoficial că generalul are nevoie de tratament, așa că a plecat în vacanță.
În luna mai, fiului lui Lapin, locotenent-colonelul Denis Lapin, a comandat Regimentul 1 Tancuri. Acest regiment a luptat în direcția Cernihiv și a fost aproape complet distrus. În vară, Lapin Sr. a primit steaua „Eroul Rusiei” din mâinile președintelui rus Vladimir Putin.

28 Aug. 2026, 14:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
28 Aug. 2026, 14:37 // Actual //  Grîu Tatiana

Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ) a decis să suspende acțiunile de protest anunțate pentru 1 septembrie, pentru a acorda prioritate dialogului social și negocierilor cu autoritățile. Decizia a fost luată la ședința lărgită a Biroului Executiv al FSEȘ, cu participarea liderilor sindicali din teritoriu și în urma consultării organizațiilor afiliate.

Sindicaliștii spun că hotărârea vine după protestul din 19 august, prin care angajații din educație și știință au cerut majorarea salariilor și soluționarea problemelor salariale din ramură.

Un argument important pentru suspendarea protestelor este angajamentul exprimat de prim-ministrul Vasile Tofan privind majorarea salariilor angajaților din sectorul bugetar, inclusiv din educație, începând cu 1 ianuarie 2027.

Primele negocieri vor avea loc pe 1 septembrie, în cadrul Comisiei pentru consultări și negocieri colective la nivel de ramură FSEȘ–MEC. La ședință va participa și premierul Vasile Tofan.

FSEȘ subliniază însă că suspendarea protestelor nu înseamnă renunțarea la revendicări. Federația anunță că va monitoriza respectarea angajamentelor asumate de autorități și va cere ca discuțiile cu Ministerul Educației și Cercetării și celelalte instituții responsabile să ducă la soluții concrete privind salariile angajaților din educație și știință.