Trudeau lovește în Trump: Canada răspunde cu tarife de 25% pe mărfurile americane în valoare de 155 miliarde de dolari

04 Mart. 2025, 19:56
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2025, 19:56 // Actual //  Ursu Victor

 

Prim-ministrul Canadei, Justin Trudeau, a anunțat că țara sa va impune tarife de 25% asupra mărfurilor din SUA, în valoare totală de 155 miliarde de dolari, ca reacție la războiul comercial inițiat de fostul președinte american, Donald Trump.

Potrivit lui Trudeau, tarifele vor fi introduse în două etape: inițial, vor fi aplicate asupra bunurilor americane în valoare de 30 miliarde de dolari, urmând ca după 21 de zile să fie extinse la restul de 125 miliarde de dolari. În plus, Canada va depune o plângere împotriva SUA la Organizația Mondială a Comerțului (OMC).

„Statele Unite au inițiat un război comercial împotriva Canadei – cel mai apropiat partener și aliat, cel mai bun prieten. În același timp, vorbesc despre colaborare pozitivă cu Rusia, încercând să-l liniștească pe Vladimir Putin – un dictator mincinos și criminal”, a declarat Trudeau.

Acesta a subliniat că poporul canadian este „rațional și politicos”, dar „nu va da înapoi” atunci când este vorba despre bunăstarea țării și a cetățenilor săi.

Adresându-se direct lui Trump, Trudeau a spus: „Donald! În cei peste opt ani în care am lucrat împreună, am realizat multe lucruri importante. <…> Nu obișnuiesc să fiu de acord cu The Wall Street Journal, dar, Donald, ei spun că, deși ești un om foarte inteligent, asta este o greșeală.”

Decizia Canadei vine ca răspuns la tarifele de 25% impuse de SUA, începând cu 4 martie, asupra importurilor din Canada și Mexic, anunțate de Trump pe 2 februarie. De asemenea, au fost aplicate tarife de 10% asupra importurilor din China. Trump a justificat aceste măsuri prin necesitatea de a „determina Mexicul, Canada și China să-și respecte promisiunile privind stoparea imigrației ilegale și a fluxului de fentanil și alte droguri în SUA.”

China a anunțat deja măsuri de retaliere după intrarea în vigoare a tarifelor americane, iar președintele Mexicului, Claudia Sheinbaum, a promis un răspuns similar, urmând să ofere detalii pe 9 martie.

11 Iul. 2026, 11:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Victor
11 Iul. 2026, 11:38 // Slider //  Ursu Victor

Premierul desemnat, Vasile Tofan, a declarat că nu va lua decizii pripite privind componența viitorului Guvern și nici o eventuală reorganizare a ministerelor și agențiilor, subliniind că va analiza mai întâi activitatea echipei guvernamentale.

Întrebat dacă va păstra actualii miniștri sau va opera remanieri, Tofan a spus că nu îi cunoaște încă pe toți membrii Cabinetului și că prima sa prioritate este să discute cu aceștia înainte de a decide.

„Sunt un om responsabil, nu-mi plac improvizările, mai ales în subiecte atât de importante. Recunosc, pe mulți miniștri nici nu-i cunosc. Primul lucru pe care trebuie să-l fac este să cunosc echipa, să discutăm lucrurile împreună și abia după aceea să luăm deciziile”, a declarat premierul desemnat.

Tofan a precizat că înțelege așteptările societății privind reformele și schimbările, însă a avertizat că acestea trebuie echilibrate cu necesitatea de a menține ritmul procesului de integrare europeană.

Potrivit acestuia, Republica Moldova are termene foarte ambițioase până la sfârșitul lunii august pentru îndeplinirea angajamentelor asumate în procesul de aderare la Uniunea Europeană, iar ratarea acestei perioade ar putea întârzia parcursul european al țării.

„Marea provocare va fi să găsesc balanța între schimbările rapide, necesare, și continuitatea care să ne asigure că nu ne abatem de pe drumul integrării europene”, a afirmat Vasile Tofan.