Stocurile mondiale de petrol se refac într-un ritm accelerat, după ce tensiunile din Orientul Mijlociu s-au redus temporar, însă analiștii avertizează că reluarea confruntărilor ar putea pune din nou presiune asupra pieței.
Potrivit unei analize publicate de Bloomberg, în săptămâna încheiată pe 3 iulie, rezervele de țiței din principalele regiuni de stocare ale lumii au crescut cu 7,1% față de săptămâna precedentă, revenind la nivelul mediu specific acestei perioade a anului.
Datele se bazează pe statistici oficiale și pe informații furnizate de BloombergNEF, Vortexa și Genscape. Analiza ia în calcul stocurile comerciale din Statele Unite, Japonia și hub-ul petrolier ARA (Amsterdam–Rotterdam–Anvers).
Cea mai mare creștere a fost înregistrată în depozitele plutitoare, ceea ce indică faptul că tot mai multe cantități de petrol sunt stocate la bordul petrolierele aflate în larg.
Bloomberg notează că, după anunțarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran, traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz a crescut inițial, facilitând reluarea livrărilor de petrol.
Ulterior însă, fluxul de nave s-a redus din nou, pe fondul reluării ostilităților și al anulării armistițiului de către președintele american Donald Trump.
„Dacă traficul prin Strâmtoarea Ormuz va continua să scadă, stocurile mondiale de petrol ar putea ajunge din nou sub presiune”, avertizează analiștii BloombergNEF.
Strâmtoarea Ormuz este una dintre cele mai importante rute energetice din lume, prin care tranzitează zilnic o parte semnificativă din exporturile globale de petrol. Orice perturbare a traficului în această zonă poate influența rapid echilibrul dintre cerere și ofertă pe piața internațională și, implicit, evoluția prețurilor petrolului.
Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!