(VIDEO) CEC a decis! Partidul Verde Ecologist a fost înregistrat în cursa electorală

07 Iun. 2021, 14:43
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
07 Iun. 2021, 14:43 // Actual //  MD Bani

Comisia Electorală Centrală a înregistrat, în cadrul ședinței de astăzi, Partidul Verde Ecologist din Moldova în calitate de concurent electoral pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie 2021. Decizia a fost luată cu puțin timp în urmă la CEC, scrie Realitatea.md.

În sală a fost prezent și liderul formațiunii, Vitalie Marinuța.

Pe listele partidului condus de fostul liberal, ex-ministru al Apărării, Vitalie Marinuța, sunt 64 de candidați care aspiră la un fotoliu de deputat. 50% sunt femei și 50% sunt bărbați.

Locul de frunte pe liste i-a revenit Olgăi Afanas, iar pe a doua poziție se regăsește activistul civic, Oleg Brega.

Vitalie Marinuța, liderul formațiunii se regăsește pe poziția a șasea.

Astfel, CEC a stabilit ca acest partid politic va fi înscris prealabil în buletinul de vot la poziția a 15-a.

15 Aug. 2026, 09:47
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Aug. 2026, 09:47 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Portul Fluvial Ungheni, care își desfășoară principala activitate operațională la Portul de Pasageri și Mărfuri Giurgiulești, a operat în 2025 peste 950 de mii de tone doar din cele două categorii principale de mărfur pietriș și cereale. În același timp, veniturile întreprinderii au scăzut cu aproape 14 milioane de lei într-un singur an.

Cea mai importantă marfă operată în 2025 a fost pietrișul. Prin infrastructura portuară au trecut 653 de mii de tone, material utilizat inclusiv pentru realizarea proiectelor de infrastructură rutieră din Republica Moldova.

Un volum important l-au reprezentat și cerealele destinate exportului. În cursul anului trecut, prin port au fost operate 303 mii de tone de cereale.

Cumulat, doar pietrișul și cerealele au reprezentat 956 de mii de tone de mărfuri operate în 2025, ceea ce evidențiază rolul infrastructurii portuare în aprovizionarea sectorului construcțiilor și în exporturile agricole ale Republicii Moldova.

În pofida volumelor importante de mărfuri, veniturile Portul Fluvial Ungheni au înregistrat o scădere. Dacă în 2024 întreprinderea a raportat venituri de 74 milioane de lei, în 2025 acestea au coborât la 60,3 milioane de lei.

Este vorba despre o diminuare de 13,7 milioane de lei, echivalentul unei scăderi de aproximativ 18,5% într-un singur an.

În schimb, salariul mediu în cadrul întreprinderii a crescut. Acesta a urcat de la 14,7 mii de lei în 2024 la 15,4 mii de lei în 2025, cu aproximativ 4,8%.