10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Trump! Anunț șoc din Irak

17 Iul. 2026, 17:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
17 Iul. 2026, 17:03 // Actual //  Ursu Victor

O grupare armată pro-iraniană din Irak, care se prezintă drept „Rezistența Islamică din Irak”, a anunțat o recompensă de 10 milioane de dolari pentru uciderea președintelui Statelor Unite, Donald Trump, relatează publicația irakiană Shafaq News.

Potrivit declarației grupării, suma ar fi fost strânsă din donațiile membrilor și susținătorilor organizației. Recompensa ar urma să fie acordată oricărei persoane, grupări sau organizații care ar organiza un atentat împotriva liderului american.

Gruparea susține că decizia reprezintă un răspuns la recentele declarații ale lui Donald Trump, în care acesta și-ar fi reafirmat rolul în operațiunea din ianuarie 2020 soldată cu uciderea generalului iranian Qasem Soleimani și a comandantului milițiilor irakiene Abu Mahdi al-Muhandis, în urma unui atac cu dronă americană desfășurat la Bagdad.

„Oamenii liberi ai lumii vor continua să-i urmărească pe ucigașii copiilor și ai oamenilor de știință, iar asupritorii nu vor cunoaște niciodată pacea”, se arată în comunicatul grupării, citat de Shafaq News.

Anunțul vine pe fondul unor informații privind posibile amenințări la adresa președintelui american. La 10 iulie, CNN a relatat că Israelul ar fi transmis Washingtonului informații potrivit cărora Iranul ar fi elaborat un nou plan de asasinare a lui Donald Trump. Potrivit surselor postului american, autoritățile israeliene au avertizat despre existența unui „plan concret”, însă detaliile acestuia nu sunt cunoscute, iar autoritățile americane nu au confirmat independent informațiile.

Anterior, după informațiile privind moartea liderului suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, în urma unui atac american, în Iran au fost lansate apeluri publice la uciderea lui Donald Trump. La rândul său, liderul american a declarat în repetate rânduri că Teheranul urmărește eliminarea sa.

Potrivit CNN, serviciile de informații americane monitorizează în prezent mai multe persoane care discută despre posibile atacuri, însă, până în acest moment, nu există indicii că ar fi în curs pregătiri pentru un atentat iminent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Iul. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Iul. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania de stat Energocom susține că solicitarea de ajustare a tarifelor la gazele naturale este determinată de evoluțiile de pe piețele internaționale, unde prețurile au crescut cu peste 70% în doar câteva luni, pe fondul tensiunilor geopolitice și al competiției pentru resurse energetice.

Într-un comunicat, compania precizează că Republica Moldova cumpără gaze la prețurile pieței europene și că, în pofida diversificării surselor de aprovizionare, nu poate evita impactul fluctuațiilor internaționale.

Potrivit Energocom, la începutul anului estimările indicau o reducere treptată a prețurilor la gaze. Însă escaladarea conflictului din jurul Strâmtorii Ormuz, atacurile asupra infrastructurii energetice și competiția tot mai acerbă dintre Europa și Asia pentru gazele naturale lichefiate (GNL) au schimbat radical situația.

Compania afirmă că, în prezent, cotațiile de pe piața europeană TTF au urcat cu peste 70%, volatilitatea rămâne ridicată, iar prognozele indică un preț de peste 55 de euro/MWh.

Energocom susține că achiziționează gaze la cele mai bune prețuri disponibile, însă avertizează că, dacă tarifele nu sunt ajustate la timp, costurile reale nu dispar, ci se acumulează și vor trebui recuperate ulterior.

„Tarifele nu sunt influențate doar de ceea ce se întâmplă în Republica Moldova, ci și de evenimente geopolitice aflate la mii de kilometri distanță, care pot schimba, de la o zi la alta, prețul gazelor pe întreaga piață europeană”, se arată în comunicat.

Totodată, compania subliniază că securitatea energetică nu înseamnă doar diversificarea surselor de aprovizionare, ci și capacitatea de a gestiona efectele crizelor internaționale asupra consumatorilor și asupra întregului sistem energetic al Republicii Moldova.

În data  de 15 iulie, Energocom a depus o solicitare la ANRE pentru majorarea tarifelor la gaz cu 6,52 de lei, la 20,93 lei metru cub.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!