China injectează 1.400 de miliarde de dolari în economie prin conversia datoriilor locale

09 Nov. 2024, 12:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
09 Nov. 2024, 12:03 // Actual //  Ursu Victor

China a dat vineri startul unei noi runde de sprijin fiscal pentru economia sa aflată în declin, printr-un pachet care atenuează tensiunile legate de rambursarea datoriilor pentru administrațiile locale, ministrul de finanțe Lan Foan semnalând că sunt în pregătire noi stimulente, scrie Reuters.

A doua cea mai mare economie a lumii a scăzut în ultimul an, confruntându-se cu presiuni deflaționiste puternice pe fondul cererii scăzute, al unei crize imobiliare și al unor tensiuni de finanțare tot mai mari asupra administrațiilor locale, perspectivele fiind și mai întunecate de victoria în alegerile din SUA a lui Donald Trump, care a amenințat cu taxe vamale de peste 60% pentru toate bunurile chinezești.

Beijingul va permite administrațiilor locale să aloce 10 trilioane de yuani (1,40 trilioane de dolari) pentru reducerea datoriilor din afara bilanțului sau a datoriilor „ascunse”, au declarat oficialii vineri, după o reuniune parlamentară care a durat o săptămână, fără a dezvălui nicio măsură pentru a stimula cererea de consum scăzută, așa cum sperau mulți investitori.

Cota de îndatorare a administrațiilor locale va fi majorată cu 6.000 de miliarde de yuani, iar acestea vor putea utiliza alte 4.000 de miliarde de yuani din emisiunile care au fost deja aprobate pentru a finanța conversia datoriilor, cu scopul de a reduce riscurile financiare sistemice,

Cel mai înalt organism legislativ al Chinei, comitetul permanent al Adunării Naționale a Poporului (NPC), a aprobat un proiect de lege care ridică plafonul pentru ca administrațiile locale să emită obligațiuni speciale la 35,52 trilioane de yuani, de la 29,52 trilioane.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Aug. 2025, 09:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Aug. 2025, 09:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Deși anul agricol 2025 a adus ploi și recolte bune, agricultorii din raionul Cahul se confruntă cu o criză majoră. În plin sezon de recoltare, mai mulți fermieri au primit notificări de executare silită din partea instituției de microfinanțare Microinvest SRL, cu termen pentru săptămâna viitoare.

Potrivit Asociației „Forța Fermierilor”, cei vizați se află în proceduri de insolvență prin restructurare, cu grafice noi de plată a datoriilor deja aprobate de instanțe. Cu toate acestea, creditorul ar intenționa să preia gajurile depuse ca garanții – inclusiv utilaje și sisteme moderne de irigare – active esențiale pentru continuarea activității agricole.

Organizația atrage atenția asupra caracterului controversat al acestor acțiuni, pe care le califică drept un posibil „atac raider legal” asupra unor afaceri aflate într-o perioadă vulnerabilă, dar cu șanse reale de redresare.

„Fermierii au abia finalizat recoltarea culturilor din grupa I și urmează să culeagă porumbul și floarea-soarelui, din care pot acoperi o parte importantă a datoriilor. Însă instituția financiară acționează cu o grabă suspectă, ignorând ciclul agricol și realitățile din teren”, se arată în comunicat.

Asociația denunță lipsa de implicare a autorităților în sprijinirea micilor producători, în ciuda promisiunilor din ultimii patru ani, și solicită intervenția urgentă a statului pentru medierea conflictului și protejarea fermierilor.

„Sectorul agricol din Cahul, ca și din întreaga țară, are nevoie de sprijin și înțelegere, nu de acțiuni care să ducă la distrugerea unor afaceri viabile. Îndemnăm instituțiile de finanțare la dialog și comunicare”, transmite Forța Fermierilor.

 Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII