Milionarii din umbră! Exporturile ilegale de cărbune din Donbas orchestrate de fiul lui Ianukovici

05 Feb. 2025, 09:16
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Feb. 2025, 09:16 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Alexandr Ianukovici, fiul fostului președinte ucrainean Viktor Ianukovici, fugit în Rusia, este implicat într-o afacere de miliarde de ruble din exportul de cărbune provenit din regiunile ocupate ale Donbasului, potrivit unei investigații publicate de „Vajnîe istorii”.

Jurnaliștii au analizat datele vamale și au descoperit o companie necunoscută, „Energoreurs”, care a exportat aproape o jumătate de milion de tone de cărbune din Rusia în 2023 și 2024. Firma este înregistrată într-un birou la periferia orașului Rostov-pe-Don, iar furnizorii săi provin din regiunile ucrainene ocupate de Rusia, inclusiv „Torgovîi Dom Donskie Ugli”, „RTK Vostokugol”, minele „Komsolomoleț Donbas” și „Jdanovskaia”, precum și alte companii.

Proprietarul oficial al „Energoreurs” este Alexei Ivanov, iar directorul companiei este Pavel Zemliakov. Ambii au legături strânse cu Alexandr Ianukovici: Ivanov a lucrat în diverse firme juridice asociate cu acesta, iar Zemliakov a fost implicat în activitățile centrului financiar și de procesare Donbas, controlat de Ianukovici.

În 2023, „Energoreurs” a primit un împrumut de 7 milioane de dolari, cu o dobândă de doar 1%, de la compania cipriotă Sl Holdings Limited, administrată de persoane din anturajul lui Ianukovici. Printre acestea se numără Eduard Sliniko, fost director general al holdingului „MAKO” al lui Ianukovici.

Cărbunele achiziționat de la furnizorii din Donbas este exportat prin transport feroviar și maritim către Turcia, folosind offshore-ul „Energy Union”, înregistrat în Insulele Virgine Britanice. Compania achiziționează cărbunele la un preț mediu de 5.700 de ruble pe tonă, o sumă redusă care minimizează taxele de export. Ulterior, cărbunele este revândut la prețuri mai mari.

Ianukovici a dezvoltat această afacere încă înainte de război, având anterior clienți în Bulgaria, Estonia, Cehia și România. Totuși, colaborarea cu statele europene s-a încheiat odată cu introducerea sancțiunilor UE împotriva cărbunelui rusesc.

În 2022, Alexandr Ianukovici a obținut cetățenia rusă și a continuat să dețină mai multe afaceri în Rusia, inclusiv compania „Arsenal Invest”, înregistrată în Sankt Petersburg.

Până în 2014, Alexandr Ianukovici era unul dintre cei mai bogați oameni din Ucraina, cu o avere estimată la 510 milioane de dolari. După protestele Euromaidan și fuga tatălui său, acesta a părăsit Ucraina. Fiul fostului președinte a fost vizat de multiple acuzații, inclusiv deturnarea de fonduri publice și uzurparea reședinței de stat „Mejigorie”.

Deși sancțiunile UE împotriva sa au fost ridicate temporar în 2022, noi restricții au fost impuse ulterior, pe motiv că Alexandr Ianukovici profită de pe urma anexării Crimeii și destabilizării regiunilor de est ale Ucrainei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Iun. 2025, 16:49
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2025, 16:49 // Slider //  Ursu Victor

Liniște în Republica Moldova! Deputatul PAS, Radu Marian, a ieșit din cortina neînțelegerii și a făcut lumină într-un caz care a stârnit un val de opinii crtice, meme-uri. Nu, persoanele cu demnitate publică nu vor primi arme fără să treacă pe la medic și fără să știe pe ce parte se ține pistolul.

„Era doar un proiect. La primele etape. Era doar o idee. Proastă, desigur. Dar știți cum e, toate proiectele mari încep cu o prostie mică”, a explicat calm deputatul Marian, răspunzând „la mai multe întrebări primite pe subiect”.

Se pare că un grup de funcționari de la Ministerul Afacerilor Interne, probabil inspirați de filmele cu Chuck Norris și visând la o Moldovă unde fiecare șef de direcție are pistol în sertar, s-au gândit să sară peste psihologi și instructori, că doar ce e aia – o formalitate pentru muritorii de rând.

Proiectul prevedea, nici mai mult nici mai puțin, decât exceptarea „persoanelor cu demnitate publică” de la controlul medical și cursurile de instruire pentru portul de armă. Că, vorba aia, demnitatea bate evaluarea psihologică.

„E bine că a fost retras”, ne asigură Radu Marian, adăugând cu sinceritate dezarmantă că ideea a fost, cităm, „foarte proastă și neinspirată”. Nu e clar dacă proastă pentru că a fost gândită, sau pentru că a fost aflată de public, dar oricum e bine că a dispărut.

Surse din umbră spun că următorul proiect ar fi putut permite miniștrilor să conducă fără permis, iar deputaților să prescrie rețete, dar din fericire, cetățenii au intervenit la timp și au stricat tot vibe-ul legislativ.

Până atunci, liniștiți-vă: funcționarii publici nu vor fi înarmați (legal) fără testare. Nu pentru că n-ar vrea unii, ci pentru că s-a prins internetul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO