Belarus, noul El Dorado? Lukașenko caută cu lumânrea minerale rare: Cu orice preț

04 Mart. 2025, 21:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2025, 21:25 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Aleksandr Lukașenko a cerut experților să caute pământuri de minerale rare în Belarus, la scurt timp după discuțiile dintre SUA și Ucraina despre acest subiect, transmite euronews.com.

Lukașenko l-a instruit pe vicepremierul său, Yuri Shuleiko, să se asigure că Belarus nu mai este subdezvoltat din punct de vedere geologic, a raportat presa de stat.

„Este subiectul numărul unu astăzi”, a spus președintele belarus, referindu-se la pământurile rare, care sunt utilizate în industriile cheie ale secolului 21, cum ar fi energia regenerabilă.

„Nu sunt multe pe pământ. Poate că avem la fel de multe ca ceilalți”, a adăugat el.

Lukașenko i-a îndemnat, de asemenea, pe geologi să caute petrol și gaze.

Mineralele rare, care includ titanul și litiul, sunt un set de 17 elemente care sunt utilizate la fabricarea tehnologiilor precum telefoanele mobile și mașinile electrice.

Pe fondul rivalității economice dintre Washington și Beijing, președintele american, Donald Trump, dorește să reducă dependența țării sale de China, care deține cele mai multe minerale rare din lume.

În ultimele săptămâni, noul președinte american a încercat să semneze un acord privind mineralele rare cu Ucraina în schimbul ajutorului militar american.

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a călătorit la Washington săptămâna trecută, așteptându-se să semneze acordul privind mineralele acolo. Cu toate acestea, o ceartă aprinsă la Casa Albă între Zelenski și Trump l-a împiedicat.

Guvernul SUA a întrerupt acum tot sprijinul militar pentru Ucraina într-o încercare de a face Kievul să accepte un acord de pace cu Rusia.

Lukașenko, a cărui guvernare puternică asupra Belarusului durează de zeci de ani, este unul dintre cei mai apropiați aliați ai președintelui rus, Vladimir Putin.

Realitatea Live

19 Apr. 2025, 12:51
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Victor
19 Apr. 2025, 12:51 // Slider //  Ursu Victor

Statele Unite au prezentat aliaților europeni un plan preliminar de încetare a focului în Ucraina, care prevede păstrarea sub control rusesc a teritoriilor ocupate, relaxarea sancțiunilor împotriva Moscovei și renunțarea la aderarea Ucrainei la NATO. Dezvăluirea a fost făcută de agenția Bloomberg, care citează oficiali europeni la curent cu negocierile.

Potrivit surselor, planul a fost discutat joi la Paris, în cadrul unei întâlniri la nivel înalt, la care au participat președintele Franței Emmanuel Macron, diplomați din Marea Britanie și Germania, precum și trimisul special al SUA, Steven Witkoff, și secretarul de stat american Marco Rubio.

Documentul, aflat deocamdată în stadiu preliminar, nu a fost discutat cu partea ucraineană, însă Kievul, potrivit surselor Bloomberg, ar fi deschis la un armistițiu dacă și Kremlinul ar accepta un acord. Diplomații europeni subliniază însă că niciun stat occidental nu recunoaște anexarea teritoriilor ocupate de Rusia.

În paralel, secretarul de stat Marco Rubio a purtat discuții directe cu ministrul de externe rus Serghei Lavrov, iar președintele american Donald Trump a declarat joi că Washingtonul așteaptă un răspuns clar din partea Rusiei „până la sfârșitul săptămânii”. În lipsa unui semnal pozitiv din partea Moscovei, SUA amenință că se vor retrage din procesul de mediere.

Rubio a adăugat că SUA nu sunt, deocamdată, pregătite să negocieze garanțiile de securitate solicitate de Ucraina, o poziție contestată de oficialii europeni care consideră că asemenea garanții sunt esențiale pentru stabilirea și menținerea unui regim de încetare a focului.

În paralel, delegația ucraineană prezentă la Paris a discutat despre un eventual mecanism de monitorizare internațională a unui armistițiu și despre posibilitatea trimiterii unui contingent de menținere a păcii.

Potrivit vicepreședintelui SUA, J.D. Vance, prezent vineri la Roma într-o întrevedere cu premierul italian Giorgia Meloni, Washingtonul este „optimist” în privința perspectivei unui acord: „Chiar și în ultimele 24 de ore, au apărut lucruri interesante. Avem speranțe că ne apropiem de finalul acestui război”, a declarat oficialul american.

Acest posibil acord de pace propus de administrația Trump ar putea marca o cotitură majoră în politica internațională, însă ridică semne de întrebare majore privind suveranitatea Ucrainei și viitorul arhitecturii de securitate europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009