Forum de afaceri Franța-Moldova la Paris: oportunități de investiții în sectoare strategice

06 Mart. 2025, 09:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Mart. 2025, 09:48 // Actual //  Ursu Victor

Pe 11 martie, la Paris, va avea loc Forumului de Afaceri Franța-Moldova, un eveniment organizat sub auspiciile președinților Emmanuel Macron și Maia Sandu. Evenimentul va reuni oficiali guvernamentali și reprezentanți ai mediului de afaceri, având ca obiectiv promovarea oportunităților de investiții din Republica Moldova în sectoare strategice, potrivit anunțului Irinei Tolstousov – Director adjunct – Agenția Invest Moldova.

Printre subiectele principale abordate se numără:
🔹 Schema de Ajutor de Stat Moldova 24/28
🔹 Moldova Innovation Technology Park
🔹 Sectorul energetic, agricultură, infrastructură, IT & servicii

La forum vor participa companii importante precum Sedera, Abs Recycling Ltd, SAPICO, Orange, Purcari Winery și Tekoway.

Companiile interesate să participe pot să se înregistreze aici.

Membrii diasporei care doresc să se întâlnească și să discute sunt invitați să ia legătura cu organizatorii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

08 Mart. 2026, 10:28
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
08 Mart. 2026, 10:28 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Ministerul Finanțelor al Republica Moldova lansează o nouă emisiune de Valori Mobiliare de Stat (VMS), perioada de subscriere urmând să se desfășoare între 9 și 18 martie 2026.

În cadrul acestei emisiuni vor fi oferite spre subscriere obligațiuni de stat cu două maturități. Prima opțiune are o maturitate de 2 ani, cu o rată a dobânzii de 7,05%, iar a doua opțiune are o maturitate de 4 ani, cu o rată a dobânzii de 7,35%.

Potrivit autorităților, dobânda este fixă pentru ambele tipuri de obligațiuni, ceea ce înseamnă că investitorii vor primi același randament pe toată perioada de deținere a titlurilor.

Valoarea nominală a unei obligațiuni este de 100 de lei, iar acestea pot fi achiziționate de investitori în perioada de subscriere stabilită de Ministerul Finanțelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!