ANRE declară ilegale scumpirile carburanților din ultimele zile și solicită operatorilor să le anuleze. Detalii

17 Iun. 2021, 05:47
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Iun. 2021, 05:47 // Actual //  MD Bani

Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), în cadrul ședinței ad-hoc din 16 iunie, a aprobat hotărârea privind abaterile la formarea prețurilor pe piața produselor petroliere. Într-un comunicat de presă, reprezentanții instituției anunță că scumpirile operate după 13 iunie sunt ilegale și trebuiau anulate până  astăzi la ora 00:00.

ANRE anunță că, după monitorizarea corectitudinii modului de formare și modificării prețurilor de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere, s-a constatat că majorările prețurilor pentru comercializarea produselor petroliere efectuate de către agenții economici în perioada 14-16 iunie curent sunt în afara cadrului legal.

Odată cu intrarea în vigoare, la data de 14 iunie 2021 (ora 00:00), a modificărilor la art. 4 al Legii nr. 461/2001 privind piața produselor petroliere, titularii de licențe urmează să stabilească prețurile în baza Metodologiei de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere, elaborată și aprobată de către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, ținând cont de Normele generale de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere principale stabilite în Anexa nr. 2 la Lege.

Astfel, preţurile de comercializare a produselor petroliere stabilite până la data de 13 iunie 2021 (ora 24:00) nu pot fi majorate de către vânzători, până la intrarea în vigoare a noii Metodologii aprobate de ANRE, care în prezent se află în proces de înregistrare de stat la Ministerul Justiției, conform art. 17 al Legii nr. 174/2017 cu privire la energetică, se mai arată în comunicatul ANRE.

În scopul contracarării fenomenului modificărilor ilegale a prețurilor de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere cu încălcarea prevederilor legale, ANRE a obligat toți titularii de licențe care au majorat prețurile de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale și a gazului lichefiat începând cu ora 00:00, data de 14.06.2021, să le anuleze până ora 24:00, data de 16.06.2021.

Realitatea Live

14 Oct. 2025, 09:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
14 Oct. 2025, 09:02 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Cel mai mare grup bancar din Rusia, Sberbank, a anunțat luni că bancnotele americane de nouă generație sunt din nou disponibile în sucursalele sale din 27 de orașe ale Federației Ruse, potrivit agenției Reuters.

Decizia vine în contextul în care, după invazia Ucrainei, SUA au interzis livrările de bancnote în dolari către Rusia, iar Uniunea Europeană a aplicat restricții similare asupra euro. Aceste sancțiuni au provocat o penurie severă de bancnote noi, în special în sezonul estival, când crește cererea de valută pentru călătorii.

Din cauza fluxului redus de bancnote noi, dolarul vechi s-a deteriorat rapid, iar multe bănci ruse au început să perceapă comisioane suplimentare pentru primirea bancnotelor vechi sau chiar să refuze acceptarea lor, deși acestea rămân valabile la nivel internațional.

„Acum, bancnotele americane din seria NexGen pot fi ridicate în 27 de orașe din Rusia — de la Vladivostok până la Rostov-pe-Don. Disponibilitatea valutei poate fi verificată și rezervată online”, a precizat Sberbank.
Clienții pot comanda sume între 1.000 și 10.000 de dolari sau între 500 și 10.000 de euro, cu livrare în termen de două zile lucrătoare la sucursala selectată.

Pe fundalul acestor sancțiuni, Banca Centrală a Rusiei a menținut restricțiile privind retragerile de valută: doar persoanele cu conturi deschise înainte de 9 martie 2022 pot retrage până la 10.000 de dolari cash, limita fiind prelungită până la 9 martie 2026. Ceilalți deponenți pot primi doar echivalentul în ruble.

Anunțul Sberbank arată că instituțiile rusești caută soluții paralele pentru a reintroduce numerar străin în sistem, ocolind indirect embargoul financiar impus de Occident.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII