Bitcoin se prăbușește: de la 126 000 dolari a ajuns la circa 82 000 dolari în doar o lună

21 Nov. 2025, 13:29
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
21 Nov. 2025, 13:29 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Bitcoin se îndreaptă spre cea mai slabă evoluție lunară de la seria de colapsuri corporative care a zguduit sectorul cripto în 2022.  Cea mai mare criptomonedă a scăzut vineri cu până la 6,4%, până la 81.629 de dolari, înainte de a recupera parțial pierderile, potrivit Bloomberg.

În jurul orei 08:00, la Londra, criptomoneda era tranzacționată la 84.166 de dolari. Ether a coborât cu până la 7,6%, sub pragul de 2.700 de dolari.

Bitcoin a pierdut aproximativ 23% din valoare în noiembrie, cel mai abrupt declin lunar din iunie 2022 încoace. În ciuda unei administrații americane favorabile industriei cripto și a interesului în creștere din partea marilor instituții financiare, Bitcoin a pierdut peste 30% din valoare față de recordul stabilit la începutul lunii octombrie, când depășise pragul de 126.000 de dolari.

Corecția a fost declanșată de lichidări masive pe 10 octombrie, ceea ce a dus la ștergerea a circa 1,4 trilioane de dolari din valoarea totală a pieței cripto. Nici contextul general al piețelor nu este favorabil.

Bursele globale se îndreaptă spre cea mai slabă săptămână din ultimele șapte luni, pe fondul temerilor că acțiunile sunt supraevaluate și că investițiile uriașe în inteligență artificială ar putea să nu aducă rezultatele așteptate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!