Plan controversat: Lukoil și-ar putea ceda activele globale printr-un schimb de acțiuni, fără cash

12 Dec. 2025, 14:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
12 Dec. 2025, 14:25 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Grupul petrolier rus Lukoil favorizează propunerea înaintată de banca americană Xtellus Partners pentru vânzarea activelor sale internaționale, respingând peste zece oferte alternative, deoarece mecanismul propus nu presupune plăți în numerar, potrivit unor surse apropiate negocierilor, citate de Reuters.

Conform surselor, tranzacția propusă de Xtellus ar permite restituirea către Lukoil a acțiunilor deținute în prezent de investitori din Statele Unite, în schimbul activelor companiei din afara Rusiei. Operațiunea ar urma să se desfășoare sub forma unui schimb de titluri de valoare, fără transferuri de numerar.

Sursele mai arată că Lukoil l-a desemnat pe vicepreședintele responsabil de finanțe, Pavel Jdanov, să coordoneze discuțiile cu potențialii cumpărători. În cazul în care va fi agreată, tranzacția cu Xtellus va necesita aprobarea Departamentului Trezoreriei SUA, în conformitate cu regulile comunicate ofertanților în luna noiembrie.

Spre deosebire de alte oferte, propunerea Xtellus este considerată mult mai complexă, întrucât presupune includerea acțiunilor Lukoil în structura tranzacției, ceea ce implică identificarea și dezvăluirea tuturor deținătorilor acestor titluri. Acest aspect complică semnificativ procesul, au subliniat sursele.

Mai mulți administratori de active din SUA, inclusiv BlackRock, JPMorgan și Goldman Sachs, au înregistrat pierderi de ordinul miliardelor de dolari după ce au fost nevoiți să blocheze și ulterior să radieze dețineri în companii rusești, inclusiv Lukoil, în urma invaziei Ucrainei de către Rusia în 2022.

O dificultate suplimentară ar putea fi necesitatea aprobării președintelui rus Vladimir Putin, care a interzis, în 2022, tranzacționarea în afara Rusiei a acțiunilor emise de companii rusești. În lipsa unui acord până la termenul stabilit de autoritățile americane, activele Lukoil ar putea rămâne blocate sau ar putea fi preluate de autoritățile locale, iar compania ar putea apela la instanță în cazul unei eventuale ridicări a sancțiunilor.

Xtellus a refuzat să comenteze informațiile, iar Lukoil nu a răspuns solicitărilor de presă.

Între timp, Departamentul Trezoreriei SUA a decis să prelungească până la 17 ianuarie termenul-limită pentru cedarea portofoliului global al Lukoil, evaluat la aproximativ 22 de miliarde de dolari. Decizia vine în contextul impunerii de sancțiuni asupra Lukoil și Rosneft, ca parte a presiunilor exercitate asupra Moscovei pentru acceptarea unui acord de pace cu Ucraina.

Portofoliul internațional al Lukoil include activități de explorare și producție de petrol și gaze, capacități de rafinare, precum și o rețea de peste 2.000 de benzinării, inclusiv în Republica Moldova. Aceste active au atras interesul mai multor jucători importanți, printre care fondul american de private equity Carlyle și compania petrolieră Chevron.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

13 Mart. 2026, 18:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
13 Mart. 2026, 18:32 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Mai multe companii aeriene din Europa și Asia au început deja să majoreze prețurile biletelor de avion sau să introducă suprataxe pentru combustibil, după ce costul kerosenului a crescut puternic pe fondul războiului din Orientul Mijlociu. În medie, scumpirile anunțate sunt de 10–15%, potrivit analizelor din industria aviației.

Creșterea tarifelor vine după ce prețul combustibilului pentru avioane a urcat brusc, de la aproximativ 85–90 de dolari pe baril la 150–200 de dolari, în doar câteva zile, ca urmare a tensiunilor geopolitice și a creșterii prețului petrolului.

Mai multe companii au confirmat deja majorări. Transportatori precum Qantas, SAS și Air New Zealand au anunțat ajustări de tarife, iar alte companii introduc suprataxe pentru combustibil sau modifică programele de zbor pentru a face față costurilor mai mari.

Unele exemple sunt deja concrete: grupul Air France-KLM a adăugat aproximativ 50 de euro la biletele dus-întors pentru zborurile lung-curier, iar mai multe companii din Asia au introdus taxe suplimentare sau au crescut prețurile biletelor pentru a compensa scumpirea carburantului.

În același timp, industria aviației se confruntă și cu alte probleme generate de conflict, inclusiv ocolirea unor rute aeriene din Orientul Mijlociu, ceea ce duce la zboruri mai lungi și costuri operaționale mai mari.

Experții avertizează că, dacă prețurile combustibilului rămân ridicate, scumpirile la biletele de avion ar putea continua în lunile următoare, iar unele companii ar putea reduce numărul de zboruri pentru a limita pierderile.