Test pe noua Piață pe Parcursul Zilei: Energocom a cumpărat 1 MWh de energie

19 Dec. 2025, 08:43
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Dec. 2025, 08:43 // Actual //  Grîu Tatiana

Energocom a realizat, pe 18 decembrie, prima sa tranzacție pe Piața pe Parcursul Zilei (PPZ), administrată de Operatorul Pieței de Energie Electrică din Moldova (OPEM). Compania a achiziționat simbolic 1 MWh de energie electrică, operațiunea având loc la o zi după lansarea oficială a noii piețe și având drept scop testarea funcționalității tehnice și operaționale a platformei.

Potrivit Energocom, tranzacția confirmă buna funcționare a PPZ și reprezintă un pas important în optimizarea mecanismelor de achiziție a energiei electrice. Noua piață permite formarea transparentă a prețurilor, exclusiv în baza cererii și ofertei, contribuind astfel la dezvoltarea unui sistem energetic competitiv și sustenabil.

Anterior, compania a efectuat și prima tranzacție pe Piața pentru Ziua Următoare (PZU), unde a cumpărat, de asemenea, simbolic 1 MWh de energie electrică, în cadrul procesului de validare a noilor instrumente de tranzacționare lansate de OPEM.

Energocom precizează că deschiderea piețelor PZU și PPZ marchează un pas important în modernizarea și europenizarea sectorului energetic al Republicii Moldova. Autoritățile și participanții din domeniu estimează că aceste platforme vor contribui la consolidarea securității energetice, stimularea investițiilor în capacități de producție și infrastructură, precum și la integrarea treptată a țării pe piețele europene de energie.

Potrivit datelor oficiale, în Republica Moldova sunt licențiate 96 de companii pentru furnizarea energiei electrice. Cu toate acestea, pe piața concurențială activează în prezent doar trei furnizori, cu cote de piață de 1,52%, 0,14% și, respectiv, 0,34%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Dec. 2025, 11:08
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
19 Dec. 2025, 11:08 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Controale ample vor fi desfășurate la societățile de asigurare din Republica Moldova, după ce Consiliul de Administrație al Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF) a decis inițierea unui control tematic privind respectarea obligațiilor legale în domeniul asigurărilor RCA interne.

Verificările vor viza respectarea termenelor de instrumentare a dosarelor de daune și a termenelor-limită de plată a despăgubirilor, precum și corectitudinea calculării indemnizațiilor de asigurare în cazurile accidentelor rutiere soldate cu vătămări corporale și/sau deces. Totodată, CNPF va examina dacă asigurătorii au recurs la practici comerciale incorecte în raport cu persoanele păgubite.

Procedura administrativă de control se va desfășura în perioada 16 decembrie 2025 – 19 mai 2026 și va include dosare de asigurare instrumentate între 1 ianuarie și 30 septembrie 2025.

Potrivit BNM, la situația din 30 iunie 2025, pe piața din Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare, dintre care 8 desfășurau exclusiv activități de asigurări generale, iar una era societate compozită, activă atât în asigurări generale, cât și în asigurări de viață.

Datele statistice arată că piața asigurărilor din Republica Moldova a înregistrat o evoluție modestă în perioada ianuarie–septembrie 2025. În cele nouă luni analizate, societățile de asigurări au subscris prime brute în valoare de 2,44 miliarde lei, o creștere de doar 0,9% față de aceeași perioadă din 2024. În schimb, despăgubirile și indemnizațiile achitate au avansat puternic, ajungând la 1,05 miliarde lei, adică cu 16,1% mai mult.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII