Moldova își întărește „plasa de siguranță”! Rezervele valutare s-au majorat cu 213 milioane de euro într-o săptămână

28 Mart. 2026, 10:44
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
28 Mart. 2026, 10:44 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Banca Națională a Moldovei s-au majorat și au atins pragul de 5,27 miliarde de euro la data de 20 martie.

Potrivit datelor publicate de instituție, la 20 martie 2026, rezervele valutare au ajuns la 5,272 miliarde de euro, în creștere cu peste 213 milioane de euro față de 13 martie, când acestea se situau la 5,059 miliarde de euro. Comparativ cu începutul lunii martie (6 martie), majorarea este de aproximativ 218 milioane de euro.

Structura rezervelor arată că cea mai mare pondere este deținută de valorile mobiliare, care însumează 4,617 miliarde de euroi, în ușoară scădere față de săptămâna precedentă. În același timp, disponibilitățile și plasamentele la termen au crescut puternic, până la 643,1 milioane de euroi, față de circa 398,4 milioane de euro înregistrate pe 13 martie.

Rezervele de aur ale BNM au scăzut la 9,66 milioane de euro, de la peste 10,68 milioane de euro cu o săptămână înainte. De asemenea, drepturile speciale de tragere (DST) s-au diminuat la 1,86 milioane de euro.

Datele mai arată că poziția de rezervă la FMI a rămas relativ stabilă, la circa 5,9 milioane de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

25 Iul. 2026, 17:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Iul. 2026, 17:10 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis integral demersurile Procuraturii Anticorupție privind aplicarea măsurilor preventive în dosarul de abuz în serviciu de la MOLDATSA. Astfel, doi dintre cei trei suspecți reținuți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar al treilea va sta în arest la domiciliu pentru aceeași perioadă.

Decizia vine la două zile după ce ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurorii anticorupție au desfășurat 25 de percheziții într-un dosar ce vizează presupuse fapte de abuz în serviciu comise de persoane cu funcții de conducere din cadrul întreprinderii de stat.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 2024–prezent, suspecții ar fi admis încălcări grave în administrarea patrimoniului și gestionarea resurselor umane și financiare ale întreprinderii, provocând prejudicii în proporții deosebit de mari. Printre neregulile investigate se numără încălcarea procedurilor de achiziții publice, organizarea unor concursuri fictive pentru ocuparea funcțiilor vacante, acordarea nejustificată a premiilor și sporurilor salariale, cumulul necorespunzător de funcții și cheltuieli nejustificate pentru instruirea personalului.

Joi, CNA a anunțat reținerea lui Loredan Roșca, alături de contabila-șefă a MoldATSA, Olga Tudor, și de șeful adjunct al Direcției Administrative, Marcel Bencheci. Cei trei sunt cercetați pentru presupuse încălcări grave în administrarea patrimoniului și gestionarea resurselor umane și financiare ale întreprinderii, fapte care ar fi provocat prejudicii în proporții deosebit de mari.