Cifrele care au lovit agricultura. Exporturile de grâu s-au majorat cu 18%, dar veniturile s-au dus în jos

13 Apr. 2026, 10:09
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Apr. 2026, 10:09 // Actual //  Ursu Victor

Exporturile de grâu din Republica Moldova au crescut în sezonul 2025–2026, însă veniturile sunt afectate de scăderea prețurilor, potrivit analizei realizate de economistul Iurie Rija .

În perioada iulie 2025 – martie 2026, Moldova a exportat 851.944 tone de grâu, cu 18% mai mult decât în sezonul precedent. Cu toate acestea, prețul mediu a scăzut la 3,62 lei/kg, cu 6% mai mic față de anul trecut, ceea ce a redus câștigurile potențiale ale exportatorilor.

Valoarea totală a exporturilor s-a ridicat la 3,085 miliarde lei, sub nivelurile din anii de vârf, când depășea 4 miliarde lei, ceea ce confirmă o tendință descendentă în termeni de venituri, în pofida volumelor mai mari.

„Un element important al sezonului este concentrarea exporturilor în luna martie 2026, când au fost livrate peste 107 mii tone, un nivel neobișnuit de ridicat pentru această perioadă. Fenomenul reflectă strategia fermierilor de a amâna vânzările în speranța unor prețuri mai bune. Totuși, această tactică s-a dovedit doar parțial eficientă: prețurile din martie au fost chiar mai mici decât cele din lunile anterioare”, spune Rija.

Presiunea asupra prețurilor este determinată de suprasaturarea piețelor principale, în special Uniunea Europeană și Turcia, unde a crescut concurența din partea exportatorilor din regiune, inclusiv Ucraina și România.

Piața este dominată de câțiva jucători mari, primele trei companii controlând peste jumătate din exporturi. Lider este „RUSAGRO-PRIM”, cu aproximativ un sfert din total, urmat de „AGRO-NOVA PRIM” și „OROM-IMEXPO”.

La nivel geografic, exporturile sunt concentrate în zona mediteraneană. Italia absoarbe aproape 40% din total, urmată de România și Grecia, ceea ce indică o dependență ridicată de câteva piețe externe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

14 Apr. 2026, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
14 Apr. 2026, 16:32 // Actual //  Grîu Tatiana

Călătoriile cu transportul public în regiunea transnistreană se scumpesc cu 17%. Decizia a fost luată marți, 14 aprilie, de către administrația de la Tiraspol pentru transportul de pasageri și bagaje pe rutele regulate urbane și suburbane.

Decizia vine pe fondul creșterii costurilor, în special a prețului la combustibil, care s-a majorat cu peste 30%, dar și din cauza inflației și a creșterii salariului minim pentru anul 2026. Potrivit așa-numitului Guvern, tarifele nu au fost ajustate în mod real în ultimii trei ani, fiind doar prelungite.

Astfel, tariful pentru transport crește de la 0,75 ruble la 0,88 ruble pentru un pasager-kilometru (de la aproximativ 70 de bani la 82 de bani).

În practică, cele mai mari scumpiri vor fi resimțite pe distanțele lungi. De exemplu, o călătorie din Tiraspol până la Camenca va costa 150 de ruble (circa 140,6 lei), față de 127,85 ruble (aproximativ 119,8 lei), ceea ce înseamnă o scumpire de peste 22 de ruble (circa 20,8 lei).

În schimb, pentru ruta Tiraspol–Dnestrovsc, prețul crește de la 31,25 ruble (circa 29,3 lei) la 36,65 ruble (aproximativ 34,4 lei), adică o majorare de circa 5,4 ruble (aproximativ 5,1 lei).

Noile tarife vor intra în vigoare imediat după publicarea oficială a deciziei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!