Revenim la contracte cu „lanț lung”? Ceban avertizează: fără ele, gazul ne scapă printre degete

27 Apr. 2026, 13:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Apr. 2026, 13:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Șeful interimar al companiei Moldovagaz, Vadim Ceban, avertizează că Republica Moldova trebuie să ia în calcul revenirea parțială la contracte de durată pentru achiziția gazelor naturale, în contextul unor presiuni crescânde pe piața europeană.

Declarațiile au fost făcute la Exclusiv TV, în contextul încheierii sezonului de extracție a gazelor din depozitele europene la 1 aprilie și începutului sezonului de injectare. Potrivit lui Ceban, Uniunea Europeană intră în această perioadă cu rezerve de doar 25–27%, mult sub nivelul optim de 90–100% prevăzut de directivele europene, ceea ce va genera o cerere ridicată și, implicit, presiuni asupra prețurilor. scrie REALITATEA.MD.

Un alt factor major îl reprezintă reducerea livrărilor de gaz natural lichefiat (GNL) din Qatar, în contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu, ceea ce afectează aproximativ 7–8% din consumul european de GNL. În paralel, posibila interzicere completă a importurilor de gaz rusesc până în 2027, care ar viza circa 12% din piața europeană, ar putea amplifica și mai mult creșterea prețurilor.

„Va exista o competiție foarte dură pentru GNL între Europa și Asia în această vară”, a subliniat Ceban, menționând că Europa va trebui să compenseze deficitul din surse alternative precum SUA, Algeria, Norvegia sau alte state producătoare.
În acest context, șeful Moldovagaz consideră că autoritățile și furnizorii, inclusiv Energocom, trebuie să înceapă din timp pregătirile pentru sezonul rece, prin achiziții strategice de gaze.

Un element important evidențiat de Ceban este schimbarea dinamicii prețurilor: dacă anterior gazul era mai ieftin vara și mai scump iarna, acum tendința s-a inversat, iar prețurile estivale sunt mai mari decât cele pentru iarnă.

În aceste condiții, Vadim Ceban recomandă o abordare mixtă: menținerea achizițiilor de pe bursă, dar completarea acestora cu contracte pe termen lung.

”Dacă am renunțat la contractele de durată, trebuie să oferim o alternativă. Pentru consumatorii vulnerabili și sectoarele critice, este necesar un volum minim garantat”, a declarat acesta.
Potrivit lui, aproximativ 30% din necesarul de gaze ar trebui asigurat prin contracte pe termen lung, care, chiar dacă pot implica formule de preț variabile, oferă stabilitate și, în medie, prețuri mai avantajoase comparativ cu piața spot.

Ceban a amintit și experiența anterioară a Republicii Moldova cu Gazprom, subliniind că, în pofida volatilității, contractele de lungă durată au asigurat, pe termen mediu, prețuri mai mici decât cele de pe piața liberă. Totodată, el a atras atenția asupra necesității diversificării surselor de aprovizionare pentru a evita dependența de un singur furnizor, menționând opțiuni precum GNL din SUA, gaz din Azerbaidjan sau livrări din România și alte state europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.